Protisluneční fólie se aktivně podílí na regulaci teploty v domě

Mezi významná energeticky úsporná opatření patří kromě jiných také protisluneční fólie. Mají jednak estetický efekt, a jednak napomáhají stabilizovat teplotu uvnitř domu. Brání přehřívání interiérů a zpříjemňují pobyt v bytech, rodinných domech nebo kancelářích.

Proč je používat

Jejich hlavní význam spočívá v tom, že v létě chrání obyvatele před únavným horkem a v zimě naopak snižují tepelné ztráty přes skleněné plochy oken. Působivý je také vnější vzhled budovy se zatmavenými skly v oknech. Důležitá je také ochrana textilu, nábytku a ostatního vybavení před účinky UV záření.

K čemu jsou dobré

Okenní protisluneční fólie zadržují až 83 % sluneční energie, propouštějí vysoký podíl viditelného světla a mají podobnou účinnost jako nejtmavší fólie. Navíc neobsahují kov a vynikají téměř neomezenou životností. K šetření tepelnou energií přispívají tím, že odrážejí vnitřní teplo, které tak zbytečně neuniká okenními tabulemi. U těchto druhů fólií je zapotřebí nejvyšší jakost, proto se obvykle vybírá mezi nejlepšími značkami na trhu, mezi které patří například 3M.

Dva základní typy slunečních fólií

Na okna se používají vnitřní a vnější sluneční fólie. Navzájem se liší složením a účelem, pro který jsou určeny.

  • Vnitřní fólie, nebo také interiérové fólie, nachází využití zejména u jednoduchých skel, mezi která patří například výlohy. U dvojitých skel se používají obvykle fólie se sníženou reflexí.
  • Vnější fólie patří mezi nejpopulárnější, protože dokáží poskytnout nejvyšší ochranu proti slunci. Účinné jsou zejména stříbrné zrcadlové fólie, které v létě zajistí ochranu před nepříjemným horkem a také dostatek soukromí, neboť přes zatmavená okna není dovnitř vidět. Hodí se na střešní okna, skleněné budovy, fasády obchodních domů a jiná těžko přístupná místa. Mají vodoodpudivou vnější vrstvu, která pomáhá udržovat čistý vzhled vnějšího povrchu oken.

Výhody a nevýhody slunečních fólií

Vedle výše uvedených účinků při udržování optimální teploty v interiérech, sluneční fólie odrážejí až 97 % UV záření, čímž pomáhají zachovat původní vzhled textilních potahů, nábytku a ostatního vybavení. Jelikož neobsahují kovové částice, nedochází ke korozi ani k rušení mobilních signálů.

K dalším výhodám patří ochrana před zraněním, neboť v případě rozbití skla udrží fólie střepy pohromadě. Vzhled budovy se použitím fólií nemění, nedochází ke zkreslení výhledu, ani k tlumení přirozeného světla. Fólie mají zvýšenou ochranu proti poškrábání a jednoduchou údržbu.

Pro perfektní výsledek se vyplatí instalace provedená odborníky. Jedinou nevýhodou se pro někoho může jevit cena, která včetně montáže začíná podle jednotlivých typů fólií na 900 Kč/m2.