Jak na odstranění graffiti a účinnou prevenci?

Proč jsou někteří majitelé nemovitostí neustále ve stresu? Protože se na jejich majetku vyřádil pouliční umělec – fasádu „vylepšil“ tak, že dalo spoustu práce dostat ji do původního stavu. A když se jí konečně podařilo vyčistit, situace se opakovala. Je to i váš případ? Pokud svádíte nerovný boj se sprejery, jistě vás potěší, že existuje řešení. Prozradíme vám, jak si počínat při čištění i preventivní ochraně povrchu.

Čištění povrchu od graffiti je náročné

Odstraňování graffiti z fasády není záležitost na pár desítek minut. Popravdě není moc pravděpodobné, že se vám vlastními silami podaří odstranit barvy ze spreje do té míry, aby povrch vypadal jako předtím. Problém spočívá v tom, že barva proniká do struktury povrchu a nelze ji vyčistit běžnými metodami.

V podstatě máte dvě možnosti. Zariskujete a pořídíte si speciální čisticí prostředky. Počítejte však s tím, že šance na kompletní vyčištění svépomocí je minimální.

Další variantou je kontaktovat někoho, kdo má s odstraněním graffiti dlouhodobé zkušenosti a garantuje vám stoprocentní výsledek. Ušetříte spoustu času a budete mít jistotu, že svým neodborným počínáním situaci ještě o něco nezhoršíte.

Na koho se obrátit?

K předním odborníkům na čištění povrchů patří společnost AXIOM REAL. Technici pravidelně čistí přírodní i umělé povrchy a mezi jejich referencemi najdete tramvaje, lokomotivy, keramické obklady, sochy a mimo jiné i památky. Za zmínku stojí například spolupráce s filmovými producenty při čištění památníku, který byl posprejován v rámci natáčení filmu Gympl.

A co prevence?

Zmínili jsme, že se lze podniknout jistá preventivní opatření. Jedná se o antigraffiti nátěr, který vytvoří na fasádě či jiném povrchu neprostupnou vrstvu. Čištění je pak mnohem jednodušší a rychlejší.

Ceny antigraffiti nátěru a další informace najdete na www.graffiti.cz