Natřete to zimě!

Chatařská a chalupářská sezóna se blíží ke svému letošnímu konci. Co byste při zazimování neměli zapomenout především v souvislosti s péčí o dřevo a kov? Mnozí si totiž myslí, že stačí například pouze schovat zahradní nábytek do sklepa a je o něj postaráno. Není to ovšem pravda! Péči před zimou potřebuje jak zahradní nábytek, tak i plechová střecha či plot. Právě péče před zimou je nejdůležitější, dokáže několikanásobně prodloužit životnost vybavení, o estetické stránce ani nemluvě.

Velkou neplechu může způsobit opadané listí. Vrstva biologického materiálu, která je navíc mokrá od deště a nestíhá dosychat na stále slábnoucím slunci, se začne přirozeně rozkládat. Pokud se ovšem tlející listí nachází na střeše nebo v okapech, může docházet k nevratnému poškození rzí. Proto je nutné před nastupující zimou všechny kovové prvky na zahradě nejen očistit, ale i ošetřit. V případě kovových střech, okapů, zábradlí, plotů, vrat, či jiných kovových předmětů postupujte stejně.

„Nejprve plochu očistěte od vnějších nečistot smetákem a následně použijte ocelový kartáč, který odstraní odlupující se rez či starý nátěr. Dále povrch odmastěte, u barev rozpouštědlových použijte při odmašťování běžné ředidlo. U barev na vodní bázi postačí voda s kapkou saponátu. Povrch kovového předmětu musí být suchý a čistý. Nátěr nanášejte štětcem nebo válečkem minimálně ve dvou vrstvách, mezi kterými dodržte 6 hodinový odstup. Použijte například Hammerite Přímo na rez Tónovatelnou bázi, která zajišťuje dlouhodobou ochranu kovu až na 8 let. Hodí se na všechny druhy kovů a lze ji nanášet přímo na zkorodovaný povrch. Doba schnutí nátěru je závislá na okolních podmínkách a typu barvy,“ vysvětluje Brand manažer značky Hammerite Aneta Plesník Vacková.

Stejně jako na kov, nesmíte zapomínat i na dřevěné vybavení. To je často náchylnější na změny přírodních podmínek. Dřevo se často užívá v přiznané přírodní kresbě, čili jakékoli poškození znamená i estetické znehodnocení. Oproti kovu může být dřevo napadeno různými cizopasnými organismy, které jednak mohou zapříčinit nevzhlednost a také podstatně zkrátit jeho životnost. Před zazimováním je nutné dřevo řádně ošetřit. A péče se netýká pouze zahradního nábytku. Zvláště na chatách a chalupách má dřevo širokou škálu užití. Oplocení, obložení stěn, okenice, vrata, střešní podhledy, atd.. V letních měsících může vlivem vysokých teplot, silných dešťů a krup dojít k poškození povrchového ošetření.

„Starý nátěr vybraného dřevěného předmětu důkladně vybruste smirkovým papírem. Před novým nátěrem dřevo zbavte prachu a všech nečistot. Pak proveďte minimálně dva ochranné nátěry. Dřevěné předměty v exteriéru je lepší navíc opatřit impregnačním napouštědlem Luxol Impregnace, které dřevo ochrání před červotoči, dřevokazným hmyzem a houbami, které způsobují modrání a hnilobu. Navíc vyrovnává savost povrchu. Pokud lze dřevěné prvky zakrýt či jdou uschovat do suchého a větraného prostředí, prodloužíte tím jejich životnost,“ radí Brand manažer značek Xyladecor a Luxol David Franěk.