Moderní podlahy aneb Umění z PVC podlah

Několik zajímavostí o PVC

Říká se, že výrobky z PVC poškozují zdraví člověka, neboť se z něj uvolňují ftaláty. Ale pořád se vedou spory o tom, jaká koncentrace ftalátů může poškodit zdraví člověka. Už byly ale prokázány škodlivé účinky na naše zvířecí kamarády. Ftaláty se po uvolnění mohou vázat na jiné částice, a tak nejsou volně přítomné ve vzduchu kolem nás, ale můžeme je vdechnout s prachem. Také proto je třeba byt či dům pravidelně luxovat a čistit.

 

PVC, krytina či vinyl?

Pokud se bavíme o umělých podlahách, pak se nám vybaví PVC. To dostalo v 70. letech dvacátého století nálepku škodlivého materiálu, snad proto se dnes volí název krytina či vinyl.

PVC jsou podlahové krytiny s pěnovou hmotou, jejichž znaky jsou pružnost a jednoduchost pokládky. I když bydlíte v bytě, který vám nepatří, můžete oboustrannou lepicí páskou přilepit CV (cushion vinyl) a kdykoliv v budoucnu ji jednoduše sundat. Snadnější je ale celoplošné lepení. Je to proto, že se podlaha nezvlní a spáry můžete uzavřít svařováním zastudena, čímž ochráníte podlahu před vlhkostí, která by jinak do spár pronikla a mohla by způsobit vznik plísní.

 

 

Tloušťka krytiny a různé druhy dekorů

Krytina má tloušťku dva až tři milimetry a užitná vrstva by měla mít nejméně 0,2 milimetru. Můžete si zakoupit klasickou krytinu v rolích, ale i samolepicí krytinu či vinylové podlahové dílce. Druh dekoru si můžete vybrat podle toho, co se vám bude více hodit do interiéru. Můžete sáhnout po podlaze, která napodobuje dřevo, dlažbu, kov a také fantazijní vzory. Proto můžeme u těchto podlah hovořit o podlahovém umění a každý z nás si na pokládce podlahy může vyzkoušet své estetické cítění.