Máte problém s plísní v bytě?

Plísně v bytě představují velké nebezpečí díky toxinům, které vylučují. Ty totiž ovlivňují činnost našeho organismu, mohou vyvolávat alergie a dokonce mohou vést i ke vzniku rakoviny.

Mají na svědomí různé druhy vyrážky, rýmu, pálení očí, problémy s dýcháním či dokonce astma. Rozkládají imunitní systém, jež pak není schopen odolávat před celou řadou nemocí.

Jak plísně odhalit?

Pokud se mezi spárami nebo kdekoli jinde objeví černé tečky není to nečistota, ale jedná se o plíseň. Nejčastějšími místy, kde se plíseň vyskytuje, jsou prostory, kde se sráží vodní pára – tedy koupelna a kuchyň. Zkontrolujte především rohy místností, obvodové stěny, prostor za nábytkem, spodní strany oken a v koupelnách především okolí vany či sprchového koutu.

Jak předcházet nadměrné vlhkosti?

Samozřejmostí je pravidelné větrání místností. Z okolí radiátorů odstraňte přebytečné překážky, které brání rozvodu tepla. Ideální je také pořídit si pohlcovače vlhkosti, mohou být elektrické či pouze sběrné nádoby s kapslemi nebo sáčky. Nezapomínejte však pravidelně vylévat vodu.

V zimních měsících je ideální v místech, kde je velké vlhko, odsunout nábytek od zdi, aby se mohla prohřát a mohla dýchat.

Při vaření používejte digestoř a na hrnce pokličku. Tím snížíte vznik páry na minimum.

Důkladné větrání

Vzhledem k tomu, že se každý snaží ušetřit náklady za vytápění, dochází k zateplování budov. Tím sice dojde k zamezení úniku tepla, ale zároveň se snižuje možnost přirozeného odvětrávání budov.

V obytných místnostech dochází k úbytku kyslíku a vzniku vlhkosti, v případě nevětrání se vlhkost hromadí, usazuje ve stěnách a vytváří ideální prostředí pro vznik plísní. Větrání je nejen nejlacinější, ale také nejjednodušší způsob, jak plísním předcházet.