Lednice a jejich problematika

Při průměrné ceně kolem 6 Kč za kilowatthodinu to může představovat roční spotřebu za šest a půl tisíce Kč. Proto bychom se měli zamyslet, zda se nám vyplatí udržovat v provozu takový spotřebič. Dnešní nabídka na trhu s elektrospořebiči a hlavně s lednicemi je tak pestrá, že si určitě vyberete. Vedle velikosti, designu a dalších parametrů se zaměřujte hlavně na informace o úspoře elektřiny.

Dnešní nízkoenergetické lednice třídy A mají denní spotřebu kolem 0,4 kolowathodiny, takže vás roční provoz takto úsporné lednice nebude stát více než 840 Kč. Rozdíl, který může dosáhnout až pěti a půl tisíce Kč je snad pádným argumentem, proč si nízkoenergetickou lednici pořídit nejen do domácnosti, ale třeba i na chalupu, kam většina lidí odveze zastaralou lednici z domácnosti. Při spočítání tohoto efektu dospějete k tomu, že při zakoupení nízkoenergetické lednice za 10 tisíc koru, se vám vložená investice vrátí za pouhé dva roky a zbytek životnosti lednice budete spořit pět a půl tisíc Kč každým rokem. Tento krok se vám rozhodně vyplatí víc, než kdybyste neustále měnili dodavatele elektřiny. Pokud by v budoucnu ceny elektřiny měly růst, šetřili byste ještě víc.

Další peníze můžete ušetřit i vhodným nastavením teploty v lednici. Běžně stačí udržovat teplotu na 6 st. C. Při snížení o pouhé 3 stupně stoupne spotřeba o 15 %. Větší spotřebu zaviňuje výrazně i námraza, která když je silnější než 3 mm, zvýší spotřebu o 75 %.

Dnešní lednice jsou nejen úsporné, ale také vzhledově hezké. Vyplatí se i lednice v kombinaci s mrazákem, jejíž spotřeba je nižší, než v případě samostatné lednice a mrazáku. Lednice jsou volně stojící, nebo vestavěné. Kdo si potrpí na další doplňky, může si pořídit lednici s displejem, udávajícím teplotu i další informace.