Karavan – auto nebo dům?

Není náhodou, že se tato akce koná v Praze, jelikož karavaning má v Čechách dlouholetou tradici. Československo bylo dokonce při samotném založení mezinárodní federace karavanistů v r. 1933. Při každoročním srazu v Praze není výjimkou, že se sem sjede 600 i více obytných vozů a karavanů. Některé exempláře jsou skutečně pozoruhodné a jejich ceny dosahují i výše několika milionů Kč.

Karavaning je nejen velký koníček, ale je to pro jeho vyznavače především způsob života, neboť možnost nezávislého cestování a objevování dalších zajímavých míst je dobružná a lákavá. Češi využívají karavany nejčastěji k cestám k moři, ovšem k oblíbeným cílům karavanistů patří vedle Chorvatska také Slovensko, nebo maďarský Balaton. Výborně vybavené kampy pro karavany jsou m.j. ve skandinávských zemích.

Dříve byly známé laminátové buňky zavěšené za škodovkami, což je ve srovnání s dnešními karavany zašlá minulost. Moderní karavany jsou dnes skutečně luxusními domy na kolečkách. Jejich výhodou je mobilita, která umožňuje cestování po celé Evropě a zastavení podle libosti. Nejste závislí na společných sprchách a WC v kempech, nemusíte se řídit ani počasím například při přípravě jídla.

Spaní je pochopitelně pohodlnější, nežli ve stanu. Moderní karavany jsou dnes vybaveny vším, co dnešní pohodlný člověk vyžaduje. Velké karavany disponují kuchyňskou linkou, sprchovým koutem a suchým WC, jídelní kout se dá během pár minut přeskládat na lůžkovou úpravu. Nechybí televizor se satelitem a další vymoženosti nejmodernější techniky.