Krbová vložka

Máte rádi plápolající plamínky? Jste romantičtí a pohled do ohně Vás dokáže přenést do tajemných dálek, ve kterých můžete tiše snít? Pak si pořiďte domů krb. Je to také prostředek k účinnému vytápění, tedy pokud použijete krbovou vložku. Tím Váš krásný krb neztratí nic na svém půvabu a šarmu.

Jak na to?

Novou krbovou vložku můžete zabudovat do klasického otevřeného krbu nebo stávající krb obezdít. A tak získáte prostředek, kterým můžete účinně zatopit, protože jeho efektivitu tak zvýšíte až na 75 procent. Velmi tím také ušetříte na spotřebě dřeva a taková úprava činí krb daleko bezpečnější. Další nezanedbatelnou výhodou je to, že mají menší průměr komína a pokud si pořídíte příslušenství k teplovzdušnému a teplovodnímu vytápění, můžete vést teplo i do dalších obytných místností domu.

Čím se řídit při výběru krbové vložky

Abychom vybrali vhodnou krbovou vložku, musíme se orientovat v nabídce trhu. Pak se dozvíte, že existuje jednoplášťová a také dvouplášťová vložka. Jednoplášťová vložka je podle mnoha topenářů vhodnější, protože je konstrukčně jednodušší a nemá sklony k přehřívání. Dvouplášťové vložky jsou pro některé topenáře horší, protože kvůli rychlému proudění vzduchu mezi dvěma plášti se zvyšuje prašnost. Na druhé straně jsou rychlejší co do doby ohřevu místností a dokáží rychleji ohřát vzduch v dalších místnostech. Můžete si také vybrat dvířka otvírací a vysunovací, se kterými můžete používat vložku jako otevřený krb.

          

Materiály

Co se materiálů tká, můžete si zvolit mezi litinou či ocelovými plechy s vložkami ze šamotu či žárobetonu. Litina je sice odolnější proti propálení, ale je na rozdíl od ocelových plechů křehčí. Její výhodou je rovnoměrné vydávání a absorbování tepla, a to po delší časový úsek. Její pozitivum tkví také v dlouhé životnosti a tvarové stabilitě. Ocelové konstrukce jsou ale pružné a tím pádem odolnější proti prasknutí.

Máte doma krb? Jak jej používáte – jako topné zařízení nebo jenom pro příležitostné přitápění?