Jaro se blíží, pojďme uklízet s chutí a zachovejme si čisté prostředí

Slovní spojení jarní úklid v mnohých z nás vzbuzuje hrůzu. Je tolik věcí k úklidu, které je třeba udělat a u všeho musíte být. Ovšem my vám přinášíme tipy na pár pomocníků, kteří vám s úklidem pomohou. Udělají mnohdy odpornou práci snazší. A efektivnější. A udrží váš byt v dokonalé a čisté kondici.

A nebudeme chodit kolem horké kaše, když se zeptáte známých, většina z nich vám řekne, že nejhorší jarní prací je mytí oken. Naplnit vědro vodou, otevřít okno, omýt skla, a pak je až do nekonečna čistit papírem nebo čistou utěrkou. A pak okno zavřete – a zjistíte, že na okně zůstaly šmouhy…

Jsme však už v 21. století tak svěřme práci strojům a robotům – a budete překvapeni výsledkem a snadným použitím. My vám představíme hned dva přístroje, které okna nebo obecně povrchy umyjí samy. K tomu přidáme na závěr tip na přístroj, udržující v čistotě nejen vaši postel.

Robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W110-T

Za velmi příjemnou cenu kolem šesti tisíc získáváte do domácnosti pomocníka, který vám ušetří čas, námahu a pro někoho se stane navíc ještě dalším členem domácnosti, kdy budete sledovat a obdivovat jeho eskapády. Vyplatí se jeho koupě? A jak vlastně funguje a k čemu ho můžete v domácnosti využít?

Základem je mytí oken. V domácnosti je to prima, okna s běžnou velikostí vyčistí Mamibot iGLASSBOT W110-T bez problémů. Ale přičtěte si k tomu, že může důkladně s účinností až 98 % umýt i zrcadla ve vašem bytě, dveře od sprchového koutu a co se týče oken, zvládne ta klasická, usazená v rámech i bezrámová skla. Dokáže očistit i desku stolu. Na hraně skla nebo okraji desky stolu jej proti vyjetí z čištěné plochy chrání čidla. Ta jej vrátí v tom případě, že by kartáče vyjely mimo čištěný prostor a snížil by se podtlak – robot by pak mohl spadnout. Robot může umývat i dlaždičky v koupelně, pokud spárovací mezery nejsou příliš velké a hluboké, aby se přístroj přisáním udržel na stěně. Výhodou je, že robot se může „plazit“ i po nakloněné stěně, to třeba pokud je koupelna v podkroví. A pokud chcete, může čistit i podlahu. Rozsah jeho možností je tedy velký.

Základním principem je, že čistič oken Mamibot vytvoří díky silnému ventilátoru, ukrytým v těle přístroje, podtlak, který ho udrží na čištěné ploše. K tomu, aby spolehlivě fungoval, jej musíte připojit k adaptéru a zasunout napájecí kabel do příslušné zdířky Mamibotu W110-T. Konektory pro připojení jsou vybaveny závitem pro zajištění vypadnutí napájecího kabelu. Pokud je plocha pro čištění větší, použijte prodlužovací kabel. Před pádem jej chrání jistící lanko, které se připevní pomocí karabiny třeba k záclonové tyči, a druhý konec k čističi. To je pojistka pro ten nejzazší případ, kdy by došlo k pádu. Jinak – pokud by došlo k přerušení dodávky proudu – Mamibot si ve svém vnitřku veze pro ten případ záložní baterii – a pokud je plně nabitá, ještě 30 minut dokáže v tom případě čistit.

Geniální na tomto přístroji, robotickém čističi oken Mamibot iGLASSBOT W110-T, je mechanismus čistění. O čištění se starají dva rotující kartáče, kdy jeden drží a mírným pootáčením určuje pohyb tohoto druhého – rotujícího – po okně. Po chvíli si svou funkci vymění, takže čistí první kartáč a druhý pootáčením určuje další směr čištění.

Co je však na tomto přístroji to nejlepší, je jeho ovládání, které je zcela „blbuvdorné“. Tak za prvé můžete robota ovládat jedním nepřehlédnutelným tlačítkem, které najdete přímo na něm: tím ho zapnete a vypnete a vypustíte „do akce“. Za druhé výrobce dodává dálkové ovládání, kterým můžete robota vypnout a zapnout, vypustit, ale mu třeba i nařídit, aby se přesunul na vámi vybrané místo. A pro ty, kteří nejsou příznivci dálkových ovladačů, které se pak válí po bytě, je tu báječná věc – apka, kterou můžete robota řídit přímo z mobilu.

Robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120

Za necelých sedm tisíc korun můžete pořídit i robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120, většího bratra právě představeného modelu W110-T. I tento model využívá principu silného ventilátoru, který jej udrží na svislé nebo nakloněné ploše. I s ním můžete čistit skla s i bez rámů, zrcadla, dlaždičky, mramor i hladké povrchy. Tak třeba i dveře – ale výrobce doporučuje nejprve vyzkoušet, na jakých površích robot spolehlivě udrží. I pro něj platí vše, co bylo řečeno u předchozího modelu, lze jej tedy ovládat tlačítkem, dálkovým ovládáním a z apky nainstalované v mobilu. Výhodou je tu jeho výška, která je pouze 8,5 cm, což se hodí u některých domácích instalací pro spolehlivé čistění. To se provádí za pomoci utěrky z nanovlákna a opět i zde výrobce tvrdí, že účinnost čištění je přes 98 %.

Zajímavé je, že poměrně tichý motor, použitý pro vytvoření potřebného podtlaku, si sám díky vestavěné umělé inteligenci může regulovat otáčky a tím i úroveň přisátí na čištěnou plochu dle místa, kde se právě nachází. Výrobce si u tohoto modelu věří, takže jisticí lanko s karabinou chránící robot před pádem nabízí pouze jako doplňkové vybavení, musíte si ho tedy přikoupit. Napájí se podobně jako předchozí model, to znamená ze síťového adaptéru s kabelem se šroubovacími konektory, aby napájecí kabel nemohl při čištění vypadnout. A pokud by došlo k přerušení dodávky elektrického proudu, i v případě tohoto modelu díky vestavěné baterii může robot pracovat až 20 minut od přerušení dodávky proudu.

Pokud jsme zmínili použití umělé inteligence v přístroji, pak vězte, že ta se stará i o stanovení nejideálnější trasy úklidu. Čistič si tak nejprve ohledá čištěný prostor a poté určí trasu, po které se bude pohybovat, aby čištění bylo co nejefektivnější a nejrychlejší. Čidla se starají o to, aby čistič nevyjel mimo čištěnou plochu – to v případě úklidu desky stolu nebo u bezrámových oken či zrcadel. Po skončení úklidu se robot vrátí zpět na místo, kde byl vypuštěn k úklidu.

Ruční vysavač s UV lampu Mamibot UV Lite 100

Pokud jste hotovi s okny, přesuňme se do interiéru, kde se přes zimu a ve vlhkém prostření daří nechtěným mikroorganizmům. Abychom při jarním úklidu tento aspekt neopomenuli, pojďme se podívat na ruční vysavač s UV lampou Mamibot UV Lite 100. A hned na úvod uvedeme jeho účinnost, protože ta je velmi zajímavá. Vysavač totiž může zlikvidovat – dle laboratorních testů – až 99,99 % roztočů, bakterií a alergenů, skrytých v matraci vaší postele. To je možné díky vestavěné patentované UV lampě o výkonu 9 W. Matrace totiž představuje díky vlhkosti, teplu a dostatku potravy z odloupnuté kůže ideální prostředí pro roztoče. Kromě toho v matracích najdete i pyly, bakterie i prach, které jsou příčinou alergických reakcí jako je kašel nebo rýma, astma či vyrážka – vysavač UV Lite je ale dokáže účinně likvidovat.

Vysavač funguje při provozu na baterii, která se dobíjí v nabíjecí jednotce. Má aktivní třístupňovou filtraci s HEPA filtrem pro zachycení i těch nejmenších částeček prachu a k likvidaci roztočů a bakterií používá právě zmíněnou 9W patentovanou UV lampu ve tvaru písmene U. Vysavač charakterizuje vysoký sací výkon až 4000 Pa díky rotaci sacích klapek s rychlostí 8000 ot./min., který si z matrace přitáhne i hluboko usazené nečistoty a tvory, přesto je jeho provoz až nečekaně tichý a dosahuje maximálně úrovně 60 dBA. Na jedno nabití s ním můžete vysávat po dobu 25 až 30 minut.

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodné robotické čističe oken, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu najdete nejen čističe oken, ale i další sortiment související s úklidem, např. stojanový vysavač Electrolux EERC70IW ErgoRapido 2v1 nebo robotický vysavač Rowenta RR7267WH X-PLORER Serie 40 ALLERGY. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 39 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2-3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat. 

Pokud máte nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Síť Electro World se nyní zdvojnásobila a po převzetí K+B Expert nabízí možnost vyzvednutí na 39 prodejnách po celé ČR.