Japonští vědci přeměňují zbytky potravin na stavební materiál

Zbytky jídla patří mezi nejčastější druh odpadu, který lidé produkují. Japonským vědcům se podařilo najít metodu, která recykluje zbytky organických potravin na stavební materiály. Každoročně jsou produkovány stovky miliard tun potravinového odpadu. Z velké části se jedná o zbytky ovoce a zeleniny, především slupky. Jelikož může být tak velké množství tohoto odpadu nebezpečné pro životní prostředí, vědci zkoumali, jak ho využít a přeměnit na něco užitečného.

Vznikly materiály pevnější než beton

Hlavní autorka studie Yuya Sakai sdílela: „Naším cílem bylo použít mořské řasy a běžné zbytky potravin ke konstrukci materiálů, které jsou přinejmenším stejně silné jako beton.“

Sakai dále řekla: „Ale protože jsme používali jedlý potravinový odpad, zajímalo nás také to, zda proces recyklace ovlivnil chuť původních materiálů.“

K vytvoření stavebního materiálu ze zbytků jídla se použil koncept lisování za tepla. Tento koncept se běžně používá, když se vyrábí stavební materiály z dřevěného prášku. V tomto případě se však použily vakuově sušené práškové zbytky potravin. Tyto zbytky zahrnovaly zelné listy, mořské řasy, pomerančové slupky, banánové slupky, zbytky cibule a další organický odpad.

Z organických potravin se tedy vytvořil prášek. Tento prášek se smíchal s vodou a dalšími přísadami. Následně se tato směs lisovala do forem při vysoké teplotě. U výsledného produktu se testovala pevnost, vzhled, ale také chuť.

Vedoucí spolupracovník projektu Kota Machida: „S výjimkou vzorku získaného z dýně všechny materiály překročily náš cíl v ohybu.“

Machida dodal: „Zjistili jsme také, že listy čínského zelí, které produkovaly materiál třikrát silnější než beton, lze smíchat se slabším materiálem na bázi dýně, aby poskytly účinné zpevnění.“

Použití materiálu ve stavebnictví

Vzniklý materiál si zachoval svou jedlou povahu a dokonce se povedlo vylepšit i jeho chuť. Tyto výrobky jsou velmi silné, trvanlivé a dokáží odolávat hnilobě i hmyzu. V budoucnu už se možná nebude zbytečně plýtvat potravinami, protože mohou být chytře recyklovány a použity právě k výrobě stavebního materiálu. Jelikož je tento materiál velmi pevný a kvalitní, existuje mnoho možností pro jeho použití, zejména pro stavbu budov. Projekty jako je tento pomáhají v tom, aby se snížila ekologická zátěž, kterou způsobuje odpad.

Foto: Institute of Industrial Science, the University of Tokyo