Jaké výhody a nevýhody poskytuje mezonetové bydlení?

Že nevíte, co je mezonetové bydlení? Pojďme se s ním tedy seznámit trochu blíže.

Toto označení pochází z francouzského maisonette, což znamená domeček. Kdo bydlí v mezonetovém bytě, bydlí vlastně v domečku. Tedy v nadneseném slova smyslu.
Jedná se většinou o velkometrážní byt, který má vestavěné ještě jedno patro. Další variantou může být propojení dvou nad sebou ležících bytů. Jen výjimečně má více než dvě podlaží. U nás je tento pojem jasně vymezen. V některých zemích jsou za mezonetové byty považovány i úzké řadové domky obývané dvěma rodinami, kdy jedna bydlí v přízemí a druhá v patře. Každá rodina má svůj vlastní vchod. Známým modelem je také varianta, kdy spodní část je užívaná jako provozovna, například obchod, a patro je určeno k bydlení.

Každá mince má rub i líc

Bydlení tohoto typu má bezesporu své kouzlo. Ti z vás, kteří touží po domě, ale nechtějí se vzdát života uprostřed města, jej jistě ocení.
Nezanedbatelné je také striktní rozdělení prostoru společenského od toho intimního. Veškerý prostor určený k běžnému dennímu užívání, jako je kuchyň, obývací pokoj, jídelna či pracovna (eventuálně lze toto všechno spojit v jednu velkou místnost) a wc se nacházejí ve spodní části. Patro je určeno pro spaní, chybět by zde neměla ani sprcha a druhá toaleta.

Luxus a schody do nebe

V Americe jsou dnes v mrakodrapech budované byty již cíleně jako mezonetové, u nás zatím ještě až tolik běžné nejsou. Částky za toto bydlení se šplhají do výšin, které nám až vyrážejí dech. Tento typ bydlení tedy prozatím můžeme považovat za „život na vysoké noze“.

Skvělým řešením může být mezonet při rekonstrukci bytu s vysokým stropem. U novostaveb je tato volba spíše otázkou luxusu a vkusu. Praktický přínos je takřka nulový. Hovoří se o lepší akustice či výhledu, ale rozdíl je ve skutečnosti zanedbatelný.
Problémem se mezonetové bydlení stává ve chvíli, kdy dospějete do věku, kdy vám každé zdolávání schodiště dělá větší a větší potíže.