Jak zmodernizovat starší byt

Snad každý z nás by chtěl bydlet v moderním domě či bytě, který odpovídá nejnovějším trendům. Ovšem ne každý takový byt dostane. Často se stává, že zdědíme či zakoupíme starý byt nebo zástavbu a následně nás čeká úkol jménem modernizace. Byty ve starších domech mívají často rozsáhlé předsíně a velké chodby, ale chybí jim nutné příslušenství a jejich hygienická vybavení jsou nedostatečná. Rozdělením velké předsíně získáme menší zádveří, komoru, koupelnu, někdy i malou šatnu.

Předsíně starých bytů bývají, právě tak jako pokoje, nadbytečné vysoké. Někdy je možné rozdělit tyto předsíně nebo alespoň jejich část i po výšce vytvořením nového stropu. Tím se získá prostor na různé věci. Někdy se nepodaří získat dost místa pro normální koupelnu a musíme se spokojit jen se sprchou a umyvadlem. Jakmile se podaří vyřešit ve starém bytě vhodné příslušenství, podaří se rozluštit základní věc nového bydlení. Ve starých bytech bývají také zbytečně velké kuchyně, v nichž můžeme oddělit prvotní část od jídelní.

Můžeme je rozdělit tenkou lehkou příčkou, někdy jen nábytkem, např. příborníkem, který nemusí dosahovat až ke stropu. Zvláště na venkově je vhodné, jestliže se rozměrná kuchyně zmenší a vznikne komora. Je-li ložnice velká, zmenšíme ji vytvořením šatny. Lehkou příčkou oddělíme od ložnice šatnu, v níž jsou tyče, regály, police na prádlo apod. Velkou i starou ložnici můžeme rozdělit ve dvě menší, stěnou vytvořenou skříněmi a nástavci. Některé skříně se otvírají do jedné místnosti, jiné zase do druhé. Je to řešení ekonomické, ale akusticky se prostory neoddělují.

I v malém prostoru se dá kouzlit

Obývací pokoj starého bytu, bývalá jídelna, bývá často místnost poměrně malá, lépe řečeno nebývá často větší než ostatní pokoje. Tento obývací pokoj nemůžeme zvětšit, ale můžeme v něm rozestavit nábytek tak, aby střed místnosti byl uvolněn. Už tím, že postavíme stůl mimo střed místnosti ke stěně získáme mnoho místa a někdy můžeme vyřešit i odpočinkový kout.

Ve starších bytech bývají dvoukřídlové dveře. Bylo by jednoduché tyto dveře vysadit a spojit bývalou jídelnu se sousedící ložnicí, kterou bychom vyřešili jako obytnou ložnici, totiž se spacími pohovkami a ze dvou menších pokojů vytvořit větší prostor oddělený závěsem ve vysazených dveřích. Jindy se zase vyskytuje jediný větší pokoj, který máme používat jako obývací pokoj i ložnici. Tento pokoj můžeme rozdělit lehkými příčkami a nebo snadněji jen nábytkem. Knihovnami i šatními skříněmi oddělíme část, která slouží za normální ložnici. Ostatek prostoru vyřešíme jako obytný pokoj s psacím stolem, odpočinkovým a jídelním koutem.