Jak zařídit pokojíček pro novorozeně

Očekáváte nového člena do rodiny? Máte pro něj vyhrazen pokoj, který bude obývat? Je samozřejmé, že v prvních měsících života miminka povětšinou obývají pouze koutek v ložnici rodičů. Mnozí rodičové jsou toho názoru, že tak malé dítě nepotřebuje mnoho prostoru a nejdůležitější je pro ně právě jejich přítomnost… Volba je čistě individuální. V tomto článku vám rádi poradíme, jak zařídit pokoj pro novorozeně, co je velmi praktické, bez čeho se neobejdete a jak si pokojíček hravě vyzdobit!

Vytvořte si vizi, jak chcete, aby pokoj vypadal

Než se vrhnete do kupování nábytku a dekorací, ujasněte si svou představu. Pokud byste bezmyšlenkovitě nakupovali nejrůznější kousky dle libosti, může se stát, že v konečném důsledku k sobě nebudou ladit a vy s výsledkem nebudete tolik spokojeni, jak jste očekávali. Načrtněte si na papír plán pokoje aneb kam větší kusy nábytku rozmístíte. Dětský pokoj si můžete například rozdělit na několik zón: spaní, přebalování, kojení, hraní, skladování věcí… Pečlivě si přeměřte volné prostory a na základě toho vybírejte nábytek. Rozhodně vám nepřejeme, aby se stalo, že po koupi nábytku zjistíte, že vám na ono místo vlastně nesedí. Inspiraci můžete načerpat v eshopu Baumax, který připravený desítky a desítky typových pokojíčků.

Dále si zvolte barevnou kombinaci, která bude v pokoji nejvíce zastoupena. Rozhodně se nemusíte řídit nepsaným pravidlem, že pro dívky jedině růžová a pro chlapce modrá. Záleží především na tom, co se líbí vám. Zvolit můžete neutrální sluníčkově žlutou, kreativní zelenou nebo příjemnou oranžovou. Doporučujeme volit spíše méně výrazné odstíny, které se vám časem neokoukají. Pokud navíc bude základ neutrální, můžete se více vyřádit na doplňcích! A to je přece zábava!

Tak která barva bude ta dominantní v pokoji? Například se rozhodnete pro světle růžovou neboli baby pink. Zdi vymalujete na růžovo a dále budete řešit také doplňující barvy. Ke světle růžové tak nakombinujete různé odstíny šedi a bílou. Některé doplňky zvolíte také v lesklé stříbrné. Nyní již máte představu o barvách, které se vám v interiéru líbí a můžete se vydat v zařizování o krok dál.

Pro dětský pokoj si můžete navolit také určité téma, v kterém se ponese duch celého pokoje. Velmi populární jsou u novorozeňat motivy mráčků, sluníčka, měsíčku a hvězdiček. Je to dětské, ale zároveň něžné a jednoduché. Témat je ale mnohem více! Velmi zábavné jsou motivy zvířátek. Ať už se jedná o zoologickou zahradu nebo o džungli či safari. Dále můžete zvolit téma tradičních pohádkových postaviček (například Bob a Bobek, Červená Karkulka…) nebo i těch modernějších (například Máša a Medvěd, Tlapková patrola, Prasátko Peppa…). Nechte se inspirovat a vytvořte z pokoje království jako z pohádky!

Dětské postýlky a kolébky na spaní

Jednou z nejdůležitějších komponent v pokoji je samozřejmě dětská postýlka. Při výběru doporučujeme postýlku s nastavitelnou výškou, která bude s dítětem tzv. růst. Postupně ji budete přizpůsobovat aktuálním požadavkům a velikosti dítěte. Velmi praktické jsou také vyjímatelné příčky neboli bočnice. Co se týče vzhledu, čistá bílá je nestárnoucí klasikou, která neomrzí a svým stylem zapadne do každého pokoje. Na trhu jsou však k sehnání i jiné varianty s tmavšími dekory či kombinací bílé a přiznaného dřeva.

Velmi prakticky se jeví také kolébky, košíky na kolečkách či závěsná křesla pro děti (tzv. hojdavak). Jsou povětšinou váhově lehčí a díky kolečkům se s nimi také snadněji manipuluje. Bez problému je pak můžete přemisťovat z místa na místo (například do obývacího pokoje, je-li to potřeba). Mnohé matky si navíc pochvalují, že když dítě naučí, že přes den je v kolébce a na spinkání na noc jde do dětské postýlky, tak si na tento rituál lépe zvyká. To stojí za vyzkoušení!

Pokud plánujete s miminkem cestovat nebo třeba jen přespávat u prarodičů, pak rozhodně využijete cestovní postýlku. Cestovní postýlky se dají složit do velmi malých rozměrů. Jsou malé, skladné a snadno přenosné. Již dávno neplatí, že nenahradí plnohodnotnou postýlku. Na trhu najdete již opravdu kvalitní cestovní postýlky, v kterých se dítěti bude spát jako v bavlnce. A pokud ji nevyužijete nyní, je možné, že stejně někdy v budoucnu se bude hodit!

A v neposlední řadě je také potřeba zmínit – nezapomeňte na kvalitní matraci! Kvalitní matrace je základem zdravého spánku. Myslete na zdraví vašeho děťátka a výběr nepodceňujte. Nechte si poradit u odborníků.

Přebalovací pulty a komody

Zda potřebujete či nepotřebujete přebalovací pult, je čistě na vás a vašem rozhodnutí. Jsou rodiče, kteří se bez něj bez problému obejdou, další na něj nedají dopustit pro maximální komfort při zacházení s miminkem. Přece jen je to pohodlnější než přebalovat dítě na posteli či kdekoliv jinde. V případě přebalovacích pultů máte více možností. My vám je prozradíme a společně je rozebereme.

První možností je zakoupení speciálního přebalovacího pultu. Tím máte ušetřenou práci a nemusíte nic dále řešit. Některé přebalovací pulty se navíc poté dají rozložit, jakmile dítě odroste. Odděláte vrchní desku a zůstane jen praktická komoda. Pokud si vyberete nadčasový vzhled, který se vám bude líbit, pak ji rozhodně ještě využijete i posléze.

Velmi praktické jsou přebalovací pulty na kolečkách. Ty můžete přemísťovat z místa na místo, jak je libo. Některé pulty se navíc dají skládat! To pak oceníte i na cestování. V případě, že bojujete v bytě s každičkým místem, můžete takový skládací pult složit za skříň a vytahovat ho jen v případě potřeby, nebo jej elegantně schovat, když přijde návštěva.

Další možností je pak zakoupení klasické komody, na kterou přiděláte přebalovací podložku. To má mnoho výhod! Výběr je totiž obrovský. Komody seženete na trhu v nejrůznějších barvách, dekorech a také velikostech. Například pokud hledáte určitý atypický rozměr, pak tohle může být dobrá volba pro vás. Samozřejmě je také možnost nechat si vyhotovit přebalovací pult na míru. Navíc si můžete navolit uspořádání polic a podobně. Nejste omezeni nabídkou na trhu.

A jak vybrat přebalovací podložku? Přebalovací podložky můžete umístit, kam jen budete chtít. Může se jednat o zmíněnou komodu, nebo také pračku v koupelně. V případě že ji budete připevňovat na komodu, podívejte se po šroubovacích zarážkách. U podložky doporučujeme se porozhlédnout po těch s pevným dnem. Povětšinou mívají po stranách zvýšené okraje. Dítě je tam pečlivě zakotveno a v bezpečí. Je ale potřeba počítat s tím, že taková podložka je vhodná spíše pro novorozeňata, postupem času se na ni dítě nevejde. Při výběru dbejte také na správný materiál. Svrchní část by měla být snadno omyvatelná. Zároveň pokud chcete pro miminko maximální komfort, doporučujeme pod něj vždy dávat ručník, plínku nebo deku. Tyto textilie velmi snadno operete a po čase vyměníte. Spodní část by měla být protiskluzová pro maximální bezpečí.

Místo na kojení, relaxaci a mazlení

Pokud to místo dovoluje, rozhodně v pokoji oceníte speciální místečko či koutek na sezení. Na tohle místo se báječně hodí křeslo. Například velmi populární jsou aktuálně křesla ušák – a to nejen díky nadčasovému stylovému designu, ale také pro jejich komfort. K tomu ještě taburet pod nohy a máte zaručeno pohodlí při kojení, relaxaci či mazlení s miminkem. Další stylovou variantou je pak závěsné křeslo. Závěsná křesla zažívají obrovský boom! Kdo do něj usedne, už se nechce zvednout. Vypadá to skvěle, a navíc je to i praktické. Takové uspávání děťátka při houpání může být velmi efektivní. A když už jsme zmínili ono houpání, nedáme dopustit na klasická houpací křesla! Houpací křesla oceníte jak při relaxaci, tak právě při zmíněném uspávání.

Zajímavější variantou k uspávání a k sezení je také gymnastický míč. Trošku si zacvičíte a zároveň těmito pohyby dítě uspíte. Skvělý tip pro vás! Dětské sedací vaky a pytle jsou také jednou z variant. Sedací vaky jsou na sezení i polehávání velmi pohodlné! Můžete je umístit do rohu místnosti a zaručujeme vám, že do nich skočí každá návštěva! Je to něco nového, originálního a zároveň praktického!

Osvětlení v pokoji

Další důležitou položkou, kterou budete v případě zařizování dětského pokoje řešit, je vhodné osvětlení. Do ložnice patří spíše světlo s teplým (oranžovým) podtónem, které nebude tolik agresivní pro citlivá dětská očka. Raději zvolte více lampiček po pokoji než ostrá světla. Jedno drobné světlo rozhodně uplatníte u přebalovacího pultu, kde budete chtít na dítě pečlivě vidět. Mnozí si pochvalují také malé lampičky či noční světýlka u dětské postýlky, pokud se chtějí v noci chodit dívat na miminko, ale nechtějí jej světlem vzbudit.

Na trhu je navíc velké množství nejrůznějších designů světel. Najdeme zde i pěkné osvětlení pro děti s hravými motivy. Lampičky se stínidlem s dětským motivem jsou drobností, která ovšem dokáže doladit interiér. A co takhle noční světýlko ve tvaru králíčka? Nebo snad pandy?

Myslete na bezpečnost

Čas velmi rychle běží. Vy se ani nenadějete a dítě bude lozit a rázem chodit. Myslete dopředu na bezpečí vašeho dítěte. Při výběru nábytku volte ten, který nemá ostré hrany, ale naopak ty zaoblené. V budoucnu za to budete vděčni. Zásuvky zadělejte pomocí pojistek. Skříně si můžete zabezpečit dětskou pojistkou, aby se do nich dítě nedostalo. Všechno křehké a drobné (u čeho hrozí vdechnutí) dejte z dosahu a stejně tak chemikálie a jiné nebezpečné věci pro dítě.

Dekorujte dle libosti

A jako poslední bod nemůžeme nezmínit dětské dekorace. Dle nás je to totiž ta nejzábavnější část celého procesu zařizování pokoje. Je to chvíle, kdy se můžete vyřádit, popustit uzdu své fantazie, zavzpomínat na dětství… Je to vaše miminko, které jste si vysnili, tak si dovolte pořídit ony vysněné dekorace.

Ozdobte si zdi pokoje! Zdi jsou báječným místem, kde se nabízí nejrůznější možnosti k dekorování. Velmi populární jsou do pokojů dětské samolepky na zeď. Můžete zvolit dětské motivy, ale také motivační citáty či další ornamenty a vzory. Je to efektní, a přitom tak jednoduché! Další možností jsou samozřejmě rámečky na fotografie. Zútulněte dětský pokoj tak, že na zeď vystavíte vaše společné fotografie – celá rodina pohromadě. Rázem bude pokoj personalizovaný a vy i miminko se v něm budete cítit příjemně. Na zeď patří také hodiny, které jsou nejen stylovým bytovým doplňkem, ale také praktickým pomocníčkem.

Nezapomeňte na různé police a regály! Nyní na ně postavíte pěkné dekorace, dárky od blízkých a další nutnosti, které v pokoji potřebujete, později je dítě v pokoji využije také. Úložného prostoru zkrátka není nikdy dost. Na polici můžete umístit již zmíněné fotografie, hodiny, vystavit si fotoknihy a alba, přinést krapet zeleně do pokoje prostřednictvím kytiček… Pokud chcete mít prostor organizovaný, pak vřele doporučujeme nejrůznější boxy a košíčky. Do těch můžete naházet, co je libo a rázem je uklizeno!

Věříme, že vás naše tipy inspirovaly a vy si vytvoříte dětský pokoj dle vašich představ!