Jak vybrat nejlepšího poskytovatele internetu?

Poskytovatelů internetu je v Česku mnoho a stále přibývají další možnosti připojení. Než se začnete probírat nabídkami jednotlivých firem, musíte si ujasnit několik faktorů: Jakou máte dostupnost, jaká je u vás možná rychlost připojení a jaké máte možnosti způsobu připojení.

Jakou rychlost potřebujete?

Nejprve pochopte, co znamená rychlost internetu nebo – přesněji řečeno – šířka pásma, abyste si mohli vybrat příslušnou úroveň služby.

Šířka pásma, obvykle měřená v megabitech za sekundu, je maximální rychlost, kterou můžete stahovat data z internetu do svého počítače. Čím více datově náročných aktivit obvykle provádíte a čím více zařízení máte na stejném připojení, tím větší šířku pásma budete potřebovat.

Poskytovatelé internetu u svých nabídek vždy uvádějí maximální rychlost.

Jaké jsou možnosti ve vaší oblasti?

Jakmile víte, jakou rychlost internetu potřebujete, můžete se podívat na weby jako pripojto.cz, abyste získali představu o tom, kteří poskytovatelé jsou vaší oblasti.

Ve většině oblastí budete pravděpodobně mít možnost připojení k internetu prostřednictvím poskytovatele kabelových služeb, telefonní společnosti nebo satelitní společnosti – a možná i prostřednictvím služby z optických vláken, například internet DSL. Ve venkovské oblasti možná nebudete mít přístup k tolika možnostem, i když pravděpodobně budete pokrytí poskytovatelem širokopásmového připojení k internetu.

Jaké jsou výhody a nevýhody těchto možností?

Internetová služba od vašeho poskytovatele kabelových služeb pravděpodobně poskytne nejrychlejší a nejspolehlivější rychlosti. Internet od telefonní společnosti přes digitální účastnické linky, známý jako DSL, bývá levnější než kabelový, ale také pomalejší. Satelitní internet má nejširší dostupnost, ale může být drahý a pomalý.

Dodávání internetu pomocí optických vláken je spolehlivé a velmi rychlé a v dnešní době patří mezi nejobvyklejší. Měření rychlosti internetu potvrdí, že vzhledem k ceně a rychlosti je nejvýhodnější.

V závislosti na dostupnosti vyberte službu, která odpovídá vašemu rozpočtu a spolehlivě zajistí požadovanou šířku pásma.