Jak uspořádat svůj byt tak, aby byl nejlepší pro vás i vaše spolubydlící?

Jenomže i při uspořádání bytu by se mělo postupovat s rozvahou a vycházet z nějakých pravidel, které je potřeba dodržovat. Samozřejmě to není povinný, ale pro lepší komfort bytu byste mohli i vy některé z níže uvedených pravidel zkusit u vás doma.

Podle funkcí lze rozdělit prostory bytu do tří základních části:
1. Místnost pro spokojený rodinný život – tím může být dětský či obývací pokoj.
2. Místnost pro pohodlný a ničím nerušený spánek – ložnice.
3. Další potřebné pokoje, kterými by měli být kuchyně, koupelna, WC či předsíň.

První důležitý bod při návrhu bytu je správný návrh jeho místností. Jednotlivé místnosti by měli mít správnou orientaci vzhledem ke světovým stranám. Obývací pokoj je bezesporu místnost, kde rodina tráví většinou nejvíce času a také by poloha této místnosti měla tomu odpovídat. Okna by měla být natočena směrem na západ nebo na jih, aby do této místnosti pronikalo dostatek potřebného světla.

Další důležitou místností je bezesporu ta, ve které trávíme mnoho času v našich snech. Ano, je to naše oblíbená ložnice, kde rádi chodíme odpočívat po náročném dni. Ta by měla mít nejlépe natočena okna na východ, aby nám sluneční paprsky mohli zlepšit ranní vstávání. Kuchyni, koupelně, předsíni a dalším místnostem již nezůstala jiná světová strana než ta na sever. Pro tyto pokoje je to víceméně jedno a u kuchyně je to dokonce i výhodou, neboť alespoň při vaření nebude v místnosti takové horko.

Další principy pro dobrý návrh bytu jsou jeho vchody do každé místnosti. Je potřeba, aby se obyvatelé bytu mezi místnostmi vzájemně nerušili a mohli si v klidu najít chvilku pro sebe. Také mnoho lidí se dopouští toho, že mají záchod a koupelnu v jedné místnosti. Toto je sice neodvratné, pokud vlastníte menší byt nebo garsonku, ale ve větších bytech je toto řešení velice nepraktické a časem byste pochopili, jak byste si vzájemně lezli na nervy se svými spolubydlícími.

Jelikož každý má své nápady na to, jak nejlépe zařídit svůj byt, tak bych již jen nakonec dodal, ať jste se svým bydlením co nejvíce spokojení a stane se pro vás místem, kde budete rádi odpočívat po náročných dnech.