Jak se zbavit mechu na zahradě

Zahrádkáři začnou proto svůj trávník vápnit, ovšem mech roste dál. Pravdou je, že mech se objevuje tam, kde se nesprávně staráte o trávník. Nejčastější příčinou je sekání trávy příliš nakrátko. Trávník se tím rychleji vysuší, nestačí se dostatečně zahustit a tvoří se pak holá místa. Dalším důvodem výskytu mechu je zastínění a zamokření určitého místa. Vlhkost a málo sluníčka jsou ideální podmínky pro růst mechu.

Nejlepším způsobem, jak se mechu na zahradě zbavit je proto prevence spočívající v zabránění jeho růstu. Trávník je třeba pohnojit dusíkatým hnojivem, jako například rohovou moučkou. Stačí jen občasná aplikace, jelikož hnojivo působí na trávník postupně. Důležité je také správné prořezání stromů, aby na trávník co nejvíce pronikaly sluneční paprsky. Proti mechu se můžete bránit také pravidelným provzdušňováním trávníku.

Pokud je mechu přespříliš, je potřeba zakročit ručně nejlépe železnými hráběmi. Mech je třeba z trávníku pečlivě vyhrabat, na větší plochy se vyplatí pořídit si vertikutátor, který trávník provzdušní, zbaví ho plevele i zbytků odumřelých rostlin.

Účinné jsou i některé chemické přípravky, jako například zelená skalice. Pokud však neodstraníte příčiny růstu mechu, pak nebude ani chemie nic platná a mech se po čase vrátí. Budete-li chtít mech odstarnit z dlažby, je nutné jej nejprve mechanicky odstranit například železnou špachtlí a poté aplikovat postřik rovněž zelenou skalicí. Nejprve to ovšem zkuste na malé plošce, jelikož po zelené skalici někdy zůstanou neodstranitelné skvrny.