Jak postavit pergolu? Návod krok za krokem

Pergolu si můžete relativně jednoduše postavit i svépomocí. Stačí si vybrat správný materiál a postup. A ten vám v tomto článku ukážeme. Krok za krokem.

Hliníkové pergoly svépomocí asi nepostavíte. Jejich stavba vyžaduje zkušenosti se spojováním kovových materiálů a také hodně velkou trpělivost. Pokud si ale chcete postavit pergolu z jiného materiálu (nejlépe dřeva), tak pro vás bude tento článek naprosto ideální.

Stavba konstrukce

Stavbu pergoly začněte tím, že zpevníte zem. A to tak, aby se časem nemohl propadnout jeden ze sloupků. Jestliže se bojíte, že mělké podloží nebude stačit, můžete pro zpevnění použít ještě betonové základy. Do těch před ztvrdnutím zapusťte kotvy, abyste pak nemuseli zbytečně vrtat do ztvrdlého betonu. Jestliže si pro stavbu vyberete dřevo, nezapouštějte tento materiál do země. Namontujte ho na speciální kovové kotvy. Vzdálenost od země by měla činit zhruba 15 cm.

Pro stavbu všech částí používejte stejné dřevo. Odlišné dřevo totiž může mít rozdílné vlastnosti, což by se podepsalo i na konstrukci. Ta by se totiž pod vlivem povětrnostních podmínek mohla kroutit. Dřevo poté ošetřete fungicidní penetrací a natřete lazurou, aby odolalo dešti a dalším nepříznivým vlivům počasí.

Poslední úpravy

Základ už máte položený, teď už stačí přejít k zastřešení terasy a zpracování dalších detailů. Začněte podlahou. Ta se musí mírně svažovat od domu. Dbejte také na to, aby se po dešti nikde neudržovala voda. Ta musí odevšad odtéct, proto je vhodné použít lehce šiknou podlahu. Připevněte konstrukci ke zdi pomocí kotev. Trámy nezazdívejte.

Jestliže chcete nechat pergolu zarůst, připravte si také půdu pro rostliny. Vhodné jsou v tomto případě popínavé rostliny jako fazol plamének nebo povíjnice. Jedná se také o skvělé a přírodní zastřešení teras. Sice se k vám dovnitř dostane nějaká ta kapka vody, i přesto takovou střechu určitě vyzkoušejte. Je estetická a určitě se vám bude líbit.