Doplňky pro provoněný dům

Aromalampy

Zejména v zimním období jsou aromalampy vhodným bytovým doplňkem. Jsou založeny na principu zahřívání vonných olejů v misce pomocí čajových svíček. Vůně z těchto olejů dokáží provonět celý dům. Můžete si vybrat z pestré škály vůní od eukalyptu, přes pomeranč, vanilku, hrozny, divokou višeň až po netradiční antitabák. V zimě jsou příjemné také různé jarní vůně připomínající rozkvetlou louku, záhon růží a další vůně.

Difuzéry a osvěžovače

Difuzéry jsou obdobou osvěžovačů vzduchu. Jejich výhodou je, že se nemusí jako svíčka či aromalampa zapalovat. Principem jsou ratanové tyčinky ponořené do vonné esence, které vůni vstřebají a postupně uvolňují do ovzduší v místnosti. Čím více tyčinek aroma difuzér obsahuje, tím je vůně intenzivnější. Osvěžovačem vzduchu je myšlen airspray, který je vhodný pro rychlé a účinné provonění místnosti. Vybírat lze z řady vůní, jako je levandule, lesní vůně a další.

Byliny a koření

Ve starých venkovských chalupách bývalo zvykem, že hlavně v kuchyních byly zavěšeny svazky bylin či pytlíčky se sušenými bylinkami nebo s kořením. Tento zvyk byl jednak praktický, neboť byliny a koření byly stále po ruce, a jednak znamenal neobyčejné provonění místnosti i celého domu. K této tradici se vracíme i dnes, když do kuchyně umisťujeme šikovnou poličku či věšák, na který si můžeme věšet pytlíčky se sušenými bylinkami nebo rozmanitým kořením. Může se jednat i o koření exotická, což ještě více ozvláštní ovzduší v domě.

Přírodní vůně

Bez umělých osvěžovačů a chemických vůní se obejdeme, když například v zimě položíme na topení slupky z pomerančů, citrónů či mandarinek. Dobrým tipem je také pomeranč propíchaný hřebíčkem (kořením), který se může umístit do každé místnosti v domě.