Domácnost uklidíme i pomocí ekologických prostředků

Ekologickým čistícím prostředkům dává přednost stále více lidí. Jsou totiž ohleduplné nejen k životnímu prostředí, ale i k lidem a domácím mazlíčkům. Nedráždí pokožku.

Domácnost, kterou uklízíme chemickými a často i nebezpečnými prostředky, nemusí být vždy bezpečná. Při úklidu si můžete vystačit i s bezpečnými a dokonce jedlými prostředky.

Pomoc z domácnosti

Pokud se rozhodnete používat čistící prostředky z domácích zdrojů, postačí vám ocet, sůl a voda. Aby byly prostředky voňavé, použijte přírodní silice nebo éterické oleje. Vyzkoušet však můžete i usušené bylinky.

Práci vám usnadní kvalitní hadříky z mikrovlákna.

Ocet

Je to ideální pomocník pro odmašťování, ale poradí si i s vodním kamenem, má dezinfekční účinky – pomáhá při odstraňování plísní a pachů.

Použití:

  • Při vytírání podlahy přilijte do vody půl šálku.
  • Dřevo – pracovní plochy či prkénka můžete polít koncentrovaným octem, který necháte chvíli působit, následně řádně opláchněte.
  • Vodní kámen – to se týká především rychlovarné konvice, žehličky a pračky. Při praní jím můžete nahradit aviváž, oživí barvy na oblečení. Pomůže také s vodovodní baterií. Nastříkejte ocet na místa, kde je vodní kámen a nechte nějakou dobu působit.
  • Leštič skla – pokud opláchnete v octové vodě sklo, bude se vám snadno leštit.

Soda

Vzhledem k tomu, že je to zásada, pomáhá v opačných případech, než ocet. Pomůže s usazeninami od čaje. Stejné účinky má i v záchodové míse. Umí nahradit i písek na nádobí. Vyzkoušejte pastu, kterou vytvoříte smícháním sody a vody v poměru 1:1.

Sůl

Má dezinfekční a abrazivní účinky. Pokud máte na dřevěném nábytku mastné fleky, pomůže vám s nimi sůl. Postačí ji na místo nasypat a nechat působit přes noc.

Citrusové slupky

Pokud je namočíte do octa a necháte je nějakou dobu louhovat, posílíte tak jeho čistící schopnosti a navíc jej nádherně provoníte. Můžete použít nejen slupky od citronů,ale i dalších citrusových plodů.