Dlažba a obklady v interiéru domu

Lepení dlažby na podlahu a obkladů stěn většina lidí svěřuje raději odborníkům. Přitom je to jen otázka první zkušenosti a šikovnosti. Dnešní lepidla na keramickou dlažbu a obklady nahradila dříve běžné míchání písku s cementem a vápnem a jsou mnohem kvalitnější. Stačí zakoupené lepidlo na obklady rozmíchat v kýblu s vodou a můžete začít.

Obkládání nové stěny

Na počátku je nutné nejprve podlahu a stěny důkladně očistit. Plochu je lépe před pokládkou zvlhčit štětkou či houbou. Pro sjednocení obkládaných povrchů se doporučuje natřít je hloubkovou penetrací. Velice důležité je to především v koupelně, kde se vyplatí nanést i izolační nátěr. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost.

 

Pokládku si vyměřte, abyste věděli odkud a jak budete obklady lepit. Ideální je mít připravený kladečský plán.

Pokud budete rekonstruovat některý prostor ve vašem domě, může nastat otázka, jak dostat původní obklady ze stěn co nejšetrněji. Nejlépe se osvědčuje kladívko a majzlík, kterým se původní materiál od stěny jakoby odlupuje. Ovšem existuje i méně pracná a rychlejší metoda, a to je položení nové keramiky na původní obklad. Předpokládá to však, že obklad je bez trhlin a perfektně drží na podkladu, což zjistíme poklepem, zda pod ním nejsou dutiny. Pokud by po odstranění jen části obkladu vznikl výškový rozdíl, můžete jej vyrovnat pomocí speciální cementové směsi, na kterou po pár hodinách můžete pokládat nový obklad. Starý podklad je třeba ještě odmastit.
Při pokládce nového materiálu je podstatná volba správného lepícího tmelu, a to podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové topení) a podkladu (beton, dřevotříska apod.) Rovněž důležitá je volba hřebenu pro nanesení lepidla. Jiná výška se používá na mozaiku či obklad, jiná na podlahové materiály.

TIP: Znáte oblíbené dřevostavby od společnosti Haas Fertigbau?

Spárování

Spáry na sebe musí navazovat, a proto používáme tzv. křížky z umělé hmoty. Dlažbu je dobré si nejprve položit na sucho. Se spárováním začneme až po vytvrdnutí lepidla. Z mezer je třeba vyškrábat zbytky lepidla. Spárovací hmoty dnes existují v různých barvách ladících s položenou dlažbou či obklady. Nanášíme je gumovou stěrkou a přebytečnou hmotu stíráme navlhčenou houbou. Po zaschnutí novou stěnu omyjeme vodou se saponátem.