Budujeme dlažbu z oblázků

Zaujala vás dlažba z oblázků? Jedná se o plastické a velmi vzhledné řešení, které je stále v módě. Dlažba z oblázků je vhodná pro moderní úpravu zahrad, kde ji můžeme nejlépe uplatnit. Velikost oblázků pro dlažbu, které jsme vybraly z proházeného hrubého říčního štěrkopísku, je zpravidla 4-6 centimetrů. Kamínky zbavíme proudem vody zbytků zrnek říčního písku a připravíme si je poblíž stavební plochy. Kamínky dnes lze také poměrně snadno koupit.

Jak postupovat

Základ vyhloubíme 14-18 cm pod úroveň terénu a povrch základové spáry zhustíme ručním pěchem nebo ručním válcem. Pak nasypeme 5-6 cm tlustou vyrovnávací vrstvu jemného písku. Na uhlazený povrch písku klademe betonovou směs v poměru 1 : 4 až 1 : 5. Důkladně promísená betonová hmota nesmí mít příliš řídkou konsistenci, abychom při kladení a rovnání neznečišťovali jednotlivé oblázky betonovou směsí.

Oblázky vtlačujeme do betonu zásadně na výšku, aby byly lépe zakotveny. Umisťujeme je těsně vedle sebe a ponořujeme z 5/6 jejich celkové výšky. Plochu dlažby srovnáme prknem, které položíme širší plochou na dlažbu a poklepem kladívka na prkno zatlačíme přečnívající oblázky do betonové směsi.

Příští den omyjeme povrch oblázků od zbytků cementu, abychom dali vyniknout jejich přirozenému vzhledu. Po dokonalém zatvrdnutí plochy můžeme omývání opakovat slabým roztokem kyseliny šťavelové, který však ihned po očištění oplachujeme čistou vodou. Tím zabráníme poleptání povrchu betonové plochy.

Motiv s oblázky se dá použít i do širších ozdobných spár a prostorů mezi pravidelnou dlažbou, kdy základní materiál tvoří velké ploché kamenné desky. Valounky můžeme umístit i tam, kde pro přílišné sucho (např. pod širokou střechou) nelze pěstovat ani suchomilné rostliny.