Dešťovou vodu využijete na zahradě i v domácnosti

Dešťová voda je velice užitečná. Hodí se nejen na zalévání zahrádky, ale vhod přijde i v domácnosti. Kde všude ji můžete využít a jak ji zachytit?

Období sucha se střídá s obdobími hojného deště a záplav. Skoro jako ve Starověkém Egyptě, kdy právě na blahodárné záplavy spoléhalo celé zemědělství. I přesto ale můžeme říct, že je dešťová voda poměrně vzácná. Pojďme se tedy podívat na to, jak ji můžete uchovávat a následně efektivně používat nejen na zahrádce.

Jak vodu zachytit?

K zachycení vody je potřeba kvalitní nádrž na dešťovou vodu. V podstatě stačí klasický plastový nebo plechový sud. Následně potřebujete zajistit i dostatečný přísun vody právě do této nádoby. Ve většině případů vám k tomu bohatě postačí okap a potrubí vedoucí přímo do nádrže. Pokud to s tímto řešením myslíte vážně, máme pro vás nepříjemnou zprávu – okapový svod není příliš spolehlivé řešení.

Důvodem je především nízká kapacita sběrného sudu a následné přetečení vody vedoucí k podmočení půdy. Kvalitní systém doplňování dešťové vody vám ale tento problém pomůže vyřešit. V podstatě vám stačí jen sběrač, který namontujete do okapů. Ten během deště zachytí minimálně 60 procent protékajíc vody, zbytek pak odejde pryč společně s nečistotami.

Kde použít dešťovou vodu?

Dešťová voda je známá pro svoje dobré vlastnosti. Je poměrně měkká a neobsahuje tolik minerálů jako kohoutková voda. Proto se hodí k velice širokému spektru účelů. První, co všechny čtenáře napadne, je bezesporu zavlažování zahrady. A je to dobrý nápad, protože s využitím dobrých pomocníků udržíte vaše květiny zdravé a dobře živené.

Vyčištěná dešťová voda se dá využít i v domácnosti. Vhod přijde během praní, kde můžete ušetřit spoustu peněz. Jak jsme napsali v předešlém odstavci, dešťová voda je měkká. Nemusíte mít tedy strach, že by podporovala vznik vodního kamene. Navíc se v ní dobře rozpouští veškeré prací prostředky, takže jich nebudete muset používat tolik. Dešťovou vodu můžete použít i na splachování záchodu.