Budiž světlo…

Současné moderní technologie nabízejí nepřeberné množství lustrů, lampiček a dalších svítidel. Pokud vybereme to vhodné, naše interiéry díky nim ještě více vyniknou.

Do kuchyně zářivka

Díky ní uvidíte každý, i ten sebemenší, detail. Je vhodná na osvětlení kuchyňské linky (lineární provedení), ale i pro celkové osvětlení místnosti. Můžete ji klidně vsadit do lampy s průsvitným stínítkem.

Přehlídka svítidel v obývacím pokoji

Tady se řiďte pravidlem, že v místnosti by mělo být jedno centrální světlo, které je dominantní (klidně to může být třeba zářivka, kterou použijeme, pokud budeme potřebovat dobré světlo). Pro intimnější osvětlení zde můžeme umístit několik svítidel různých velikostí a typů, s menším příkonem i odlišnou teplotou světla, dle interiéru pokoje. Doplňkové osvětlení může mít podobu stojací či stolní lampy, nástěnného svítidla, bodového osvětlení nebo to mohou být například světelné LED pásky.

Pro osvětlení obývacího pokoje je důležitá schopnost vytvořit příjemnou atmosféru. Pokud zvolíte více vhodně umístěných světel, můžete tak vytvořit vhodnou kulisu pro relaxaci, sledování televize nebo čtení. Vhodné jsoi i zdroje, které umožňují regulaci intenzity světla (stmívání) nebo svítidla, která poskytují světla různých barev.

Světlo pro dětský pokoj – povinnosti i zábavu

V dětském či studentském pokoji se odehrává nejen zábava, ale také školní povinnosti, proto bychom i zde měli volit jednak centrální osvětlení, ale také možnost osvětlení psacího stolu. Zde je vhodné vybírat stínítka neprůsvitná (světlo směřuje pouze na stůl).

Intimní osvětlení ložnice

Tady můžeme sáhnout do nabídky osvětlení se stmívačem nebo několik zářivek s odděleným vypínačem. Vhodná je i lampička na nočním stolku, pro případné milovníky čtení v posteli.

Koupelna – zářivka či halogeny

V této místnosti musíme pamatovat především na to, že světla by měla být bezpečně oddělena od vody. Teprve poté můžeme řešit vše ostatní. Centrální světlo by mělo být umístěno na stropě další nad umyvadlem či zrcadlem, kam se asi více hodí již zmiňované halogenové žárovky.

Způsobů, jak ozářit interiér a dát mu příjemnou atmosféru je nepřeberné množství. Stačí jen zvolit to správné osvětlení.

Tip na závěr: Tam, kde relaxujete, používejte barvu světla, která ve vás vyvolává klid. V pracovně je důležité ostřejší osvětlení. Stačí se nebát a experimentovat.