Betonové záhony šetří místo, ale. Pozor si dejte při výběru

Na prvním místě stojí nápad, na druhém realizace. Betonové záhony prošly obojím, jen při výběru je třeba dbát na vhodně zvolenou velikost, abyste prostor využili naplno nebo naopak vyhrazené místo nezaplnili až příliš.

Kousek po kousku

Nezáleží ani tak na tom, kolik modulů si pořídíte a jaký konečný počet pro betonový vyvýšený záhon zvolíte. Jeden, dva nebo klidně deset. Důležitý je především prostor, který máte k dispozici. Pokud na terase o ploše dvaceti metrů čtverečních necháte místo jen pro dvě skládací židličky a jednoduchý stolek, je něco pochopitelně špatně. Je v pořádku, že toužíte po zahradě a po vlastních plodech, po pěstování a přírodě, ale dá se to vyřešit i jinak. Betonový vyvýšený záhon není jediný způsob, jak na terasu nebo zahradu zakomponovat zeleň. Co třeba závěsné truhlíky na zábradlí nebo vertikální stěny?

Všechno špatně

Nutno si přiznat, že betonový vyvýšený záhon je poměrně drahá záležitost. A tak je pochopitelné, že v momentě, kdy na jeho koupi vyčleníte z rozpočtu dostatek peněz, chcete ho využít na maximum. A právě v tom je kámen úrazu. Každá rostlina potřebuje dostatek prostoru, aby mohla zakořenit, sílit a růst, přijímat živiny.

Pokud záhonek přeplníte, nedočkáte se svěží zeleně ani úrody. Velikost betonového boxu tedy vždy přizpůsobte počtu rostlin a množství sazenic nepřehánějte, nemáte-li záhon dostatečných rozměrů. Pokud nechcete ustoupit, bude třeba pořídit další betonový článek nebo omezit floru.

S dostatečným předstihem a před nákupem betonových záhonů i rostlin si promyslete, kolik čeho chcete, v jakém rozsahu se chcete zahradničení věnovat. Nemá smysl šetřit a vtěsnat vše na malý prostor, kde se rostliny dřív nebo později udusí. Není třeba pořizovat ohromné záhony, ale je třeba vnímat potřeby a doporučení, aby boxy splnily svůj účel a zeleň zbytečně neutrpěla.