Altán či pergola – ochrana před sluncem i deštěm

Teplé počasí stále láká k posezení a relaxování na zahradě. Pokud jsou sluneční paprsky stále moc intenzivní či se obloha zatahuje, je potřeba se občas někam schovat. Mnoho lidí má na zahradách proto altány či pergoly. Nyní přichází ta vhodná chvíle na jejich údržbu, abyste se měli kam před slunečními paprsky či deštěm schovávat i v  nadcházejících letech.

Základním materiálem na stavbu altánů a pergol je většinou dřevo. Jednou z mála nevýhod dřeva je jeho náchylnost vůči opotřebení, vlhkosti nebo naopak vysušení. Jedinou opravdu funkční obranou jsou ochranné nátěry, kterými udržíte dřevo jako nové řadu let.

Pokud nebylo dřevo nijak ošetřeno, je dobré ho nejprve napustit impregnačním nátěrem, který dřevo ochrání před hnilobou a modráním. Dřevěné plochy v exteriéru můžete naimpregnovat například prostředkem Xyladecor Xylamon HP, který díky speciálnímu složení penetruje do hloubky a dlouhodobě dřevo chrání.

Na natírání byste se měli vrhnout za stálého a suchého počasí při teplotách 5-30 °C. Ochrannou lazuru aplikujte štětcem ve směru vláken dřeva. Pro vytvoření dlouhodobé ochrany nanášejte 2-3 vrstvy zvoleného přípravku, který dřevu zajistí potřebnou ochranu. Pro nátěry altánů, pergol, zahradních domků nebo dřevěného obložení je ideální volbou Xyladecor Tinova. Tato prémiová olejová silnovrstvá lazura vaše dřevo ochrání proti nepříznivému počasí a UV záření až po dobu 12 let. Hybridní pojiva zajišťují snadnou aplikaci, umožňují dřevu neomezeně dýchat a hloubková penetrace znásobuje aktivní účinek ochrany dřeva. Neodkládejte to a pusťte se do natírání včas!