Ačkoli jsou malé, odvedou velký kus práce

O čem je řeč? O malých dřevěných stavbách v zahradě. Jsou nejen krásné, ale přinášejí i užitek.

Které stavby ze dřeva tedy můžeme najít v naší zahradě?

Altánek

Poslouží nám nejen jako místo pro odpočinek. Zahradě dodá půvab, noblesu a romantiku. Tradiční altánek ve starobylém stylu má krytou střechu a zcela nebo částečně otevřené stěny. Ty lze využít i jako oporu pro popínavé rostliny. Chcete – li být originální, vyrobte jej z vhodně tvarovaných větví a rákosu.

Trvalejší stavbu vyrobíte z kvalitní dřevěné konstrukce a tašek či šindelů na střeše. Při jeho stavbě pamatujte, že zastřešení musí mít přesah, neboť se na něj nehodí okapy.

Pergola

Je to místo ideální pro stolování i posezení. Střecha může bát kryt, ale také nemusí. Pergolu můžeme nechat zarůst pnoucími rostlinami. Mějte na paměti, že rostliny časem zmohutní, proto je dobré zvolit vhodnou konstrukci. Když budete hledat vhodné místo pro její umístění, mějte na paměti nejen výhled, ale i vzdálenost od domu a to pro případ, že v ní hodláte často stolovat.

Zahradní domek

Tato stavba vám umožní uschovat zahradní nářadí a pokud jej vybavíte vhodným nábytkem, můžete zde provádět i drobné práce v případě nepříznivého počasí.

Pokud chcete, aby vám dlouho sloužil, pečlivě ošetřete dřevo použité na jeho výrobu. Také by měl mít dobře izolovanou podlahu, která zabrání pronikání vlhka do vnitřních prostor.

Obdobnou variantou je i kůlna. Která je vlastně zmenšeným modelem zahradního domku a používá se pro případ menšího prostoru.

Psí bouda

Pohodlnou boudu ocení i chlupáči, kteří jsou zvyklí spát doma. Pokud máte pejska, který tráví většinu roku na zahradě, je potřeba bouda prostorná a kvalitní. Je potřebná kvalitní izolace a to nejen proti mrazu a vlhku, ale i proti horku.

Boudu lze umístit i pod přístřešek u domu.

Dům na stromě

To je sen každého dítěte. Pokud je prostorný, můžou ho využívat i dospělí, kteří si zde dopřávají nejen nerušený odpočinek, ale i rozhled do okolí.