8 tipů, proč kompostovat

Kompostování je nejen ekologické a praktické, nýbrž také in! Díky kompostování získáte řadu výhod, o které byste bez této aktivity přišli. A kdyby se vám zdálo, že kompostovat je pracné, není tomu tak. Může to být i zábava! Proč tedy kompostovat?

1. Kompostování je snadné

Jedním z důvodů, proč začít kompostovat, je skutečnost, že je to vlastně velmi snadné. Kompostování může být opředeno mnoha mýty, jako například, že z kompostu může vycházet zápach. Pokud však víte, jak založit kompost a jak jej udržovat, žádné problémy vás nepotkají. Maximálně ty, že bude kompost příliš mokrý nebo suchý a to lze napravit. O kompostování si můžete načíst řadu věcí, další cenné zkušenosti získáte časem vlastní praxí.

2. Efektivně zpracujete zbytky z kuchyně

Slupky od zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky, zbytky vařeného jídla, skořápky od vajec, sem tam i pečivo… to všechno jsou věci, které mohou jít na kompost. Zároveň je to i seznam běžných zbytků z kuchyně, které zbytečně zabírají místo v popelnici na směsný odpad. Přitom díky procesu kompostování můžete zbytky z kuchyně efektivně zpracovat – vytvořit cenný kompost a ulevit vaší popelnici.

3. Získáte cenný kompost i vedlejší produkt

Není nic lepšího, než si vyrobit vlastní kompost, tedy hmotu vzniklou rozpadem bioodpadu, která obohatí všechny vaše rostliny. Substrát potřebný pro pěstování si můžete samozřejmě koupit v zahradnictví, kompost lze sehnat i od sousedů. Díky vlastnímu kompostování se však můžete vyhnout chybám, které při kompostování často vznikají. Například se v kompostu objevují zbytky, které do něj nepatří a které jej činí méně kvalitním.

Kompost můžete přidat do půdy na vaší zahrádce, přihnojit jim lze v podstatě všechno, co roste. Jedná se o směs, kterou je potřeba ve správném poměru smíchat s běžnou hlínou a pískem. Tak vám vznikne výjimečně kvalitní substrát. V případě vermikompostéru se můžete těšit i z vedlejšího produktu kompostování – z žížalího čaje, který můžete použít jako hnojivo.

4. Hezky zpracujete odpad ze zahrady

Díky kompostování zpracujete nejen zbytky z kuchyně, nýbrž i bioodpad ze zahrady jako je opadané listí, drobné větvičky a posekaná tráva. Zahradu přitom uklidíte a za rok se můžete těšit na výživný materiál, který vašim stromům a rostlinám můžete vrátit.

5. Kompostovat lze i bez zahrady, klidně i na balkoně

Na kompostování se můžete vrhnout dokonce i v případě, že nemáte zahradu. Kompostování se už dávno nevztahuje pouze na zahradní plochy, velmi moderní je dnes kompostování na balkoně. Ať už si vyberete speciální nádobu, ve které kompostování probíhá pomocí speciálních enzymů a bakterií nebo vsadíte na žížaly, vždy se můžete těšit z kvalitního kompostu. Ten díky správným metodám vytvoříte bez nepořádku a bez zápachu.

6. Pomůžete životnímu prostředí

A to tím, že odkloníte váš bioodopad od spaloven (v případě, že by skončil běžně v popelnici) a vrátíte ho přírodě, kam patří. Kompostování napodobuje přirozený proces rozkladu, který v přírodě běžně funguje. Díky kompostérům, speciálním nádobám a směsím člověk tento proces jen urychlí.

7. Na procesu kompostování se mohou podílet i děti

Proces kompostování může klidně posloužit jako učební pomůcka pro vaše děti. Zejména domácí vermikompostér plný žížal je může zaujmout. Ne každý se totiž může pochlubit tím, že kromě kočky v bytě chová také žížaly.

8. Budete mít dobrý pocit z toho, že děláte něco smysluplného

Kompostování vám přinese jen samé výhody. Tou komplexní je ta, že z něj budete mít velmi dobrý pocit. Kompostování má smysl a to i přesto, že nemáte jak kompost využít. V tomto případě jej můžete darovat někomu konkrétnímu nebo kompost odnést  na komunitní zahradu.