5 znaků toho, že doma máte tvrdou vodu

Tvrdá voda je příčinou mnoha poruch domácích spotřebičů a jejich následných drahých oprav. Kohoutková voda, kterou běžně konzumujeme, je jak známo zdrojem mnoha látek, jež nejsou ve všech případech pro lidský organismus příliš vhodné. Jde především o těžké kovy, pesticidy, hormony, zbytky po dezinfekci vody a všudypřítomný vodní kámen. Jak poznáte, že je potřeba vaši kohoutkovou vodu před konzumací raději upravit?

1. Na vodovodních bateriích se tvoří nevzhledné skvrny

Právě skvrny na všem, co přijde do styku s vaší vodou, jsou neklamným znamením, že není něco v pořádku. Na vodovodním kohoutku se usazují soli a další látky a vy jej musíte pravidelně čistit.

2. Spotřebiče se zanášejí a potřebují vyčistit

Zejména hůře dostupné zúžené prostory domácích spotřebičů se velice rychle zanášejí a vyžadují pravidelné čištění. Jde především o tenké trysky žehliček, hadičky v espressovačích a kávovarech, topné spirály rychlovarných konvic a další. Pokud jejich údržbu podceníte, velice rychle se může stát, že bude potřeba spotřebič nahradit novým modelem, který ale bude vyžadovat nemalé finanční prostředky. Věnujte proto raději nižší náklady na prevenci a domácí spotřebiče pravidelně odvápňujte ekologicky odbouratelným prostředkem, který nezruinuje ani vaši kapsu.

3. Prádlo a oblečení je na dotek hrubé a nepříjemné

Poznáte to zejména na vašich ručnících a osuškách. Jsou již po několika vypráních nepříjemně hrubé a škrábou? Pak za to může tvrdá voda, která nerozpustí dokonale prací prostředek a ten není schopen proniknout´do všech vláken a dokonale je při praní zjemnit.

4. Spotřebujete až o 50 % větší množství pracího prostředku

Právě velká spotřeba pracího prášku by měla být indikátorem toho, že s vaší vodou není něco úplně v pořádku. Díky ucpávání trysek pračky se prostředek nedokáže dokonale rozpustit a dostat na všechna místa, proto je jej potřeba větší množství. Budete-li vaši pračku pravidelně odvápňovat, ušetříte na pracím prostředku.

5. Ucpává se vám sprchová hlavice

Všimli jste si někdy za dobrého světla při ranní sprše, že se kolem jejího ústí objevují bílé či nažloutlé skvrny a některé trysky jsou ucpané? I v tomto případě je na vině vodní kámen. Použijte-li preventivně čisticí prostředek, prodloužíte životnost dokonce i vaší sprchové hlavici.