10 rad pro komfortní a zdravé podmínky při spánku

Snad každý z nás si přeje probouzet se ráno co ráno odpočatý, plný energie a bez bolestí. Ne všichni však máme natolik kvalitní spánek, že tomu tak každý den opravdu je. Jak jste na tom vy? Myslíte si, že spíte správně, dostatečně a máte k tomu ty nejlepší podmínky? Anebo už delší dobu pociťujete, že jste unavenější a bolestí těla přibývá? Přečtěte si několik cenných rad, jež by vám mohly pomoci najít cestu ke zdravému a komfortnímu spánku.

  1. Důležitost ložnice

Spí se vám dobře? Ano/ne? Vyspat se do růžova lze pouze na vhodné posteli a správné matraci. Tato dvě zařízení každé ložnice je nezbytné mít v optimálním stavu. Ložnici není nutno odbít, ale věnovat ji péči. Přece jen je potřeba si uvědomit, že v této místnosti budete trávit nejvíce času, průměrně 8 hodin denně. Dopřejte si tedy vybavení, které vám bude opravdu vyhovovat. Víme, že určitým omezením jsou finance a ne všichni si mohou dovolit pořídit do nejlepší, ale díky široké nabídce na trhu lze nalézt kvalitní a cenově dostupné zařízení.

  1. Čas na nákup správné postele

V jakém stavu je vaše postel? Potřebuje vyměnit, anebo alespoň opravit? Společně s matrací tvoří celek poskytující vhodné podmínky pro odpočinek. Pokud se budete pohlížet po posteli nové, vsaďte na postele z masivu, které jsou pevné, stabilní, trvanlivé a hlavně zdravotně nezávadné. K ní doporučujeme lamelový rošt, jež podporuje vlastnosti dané matrace, zabezpečuje správnou cirkulaci vzduchu kolem matrace a přispívá k většímu komfortu při spánku.

Moderní varianta postele z masivu OSKAR z bílého bukového dřeva. Společně s lamelovými rošty a vhodnou matrací budou poskytovat ideální podmínky pro zdravý a spokojený spánek.

  1. Čas na nákup nové matrace

Jako dlouho na vaší stávající matraci spíte? 10 či dokonce více let? Právě ta může být příčinou vašich problémů. Pokud nemáte peníze na nákup postele i matrace současně, alespoň matrace by si výměnu zasloužila. Investice do vašeho zdraví se vždy vyplatí. Doporučenou dobou užívání matrace je maximálně 7 let, po této době už ztrácí své vlastnosti, zároveň už není ideální z hygienických důvodů. Přistupujte k nákupu nové matrace na míru, podobně, jako při pořizování televizoru, ledničky či pračky.

  1. Materiál, který vám vyhovuje

Ve spojitosti s nákupem matrace souvisí otázka, jakou konkrétní matraci pořídit. Materiálů, jež se k jejich výrobě využívá, existuje několik. A protože jsme každý jiný, každému může také vyhovovat něco jiného. Dobrým řešením je návštěva prodejny, ideálně přímo výrobce matrací, a osobně si zajít vyzkoušet jednotlivé typy. Anebo si přečtěte důležité kroky při výběru správné matrace.

  1. Bez potu

Po hygienické stránce je velice důležité, aby matrace dobře odváděla vlhkost. Za noc totiž propotíme i 1 a půl litru potu. Vše jde do matrace. Obecně lze doporučit latexové matrace, které patří k TOP modelům. Mají tu nejlepší bodovou elasticitu, stálou pružnost, vynikají taktéž velmi vysokou životností a skvěle odvádí vlhkost. Abyste se co nejméně potili, lze postel ochladit díky speciálnímu materiálu, a to paměťové pěně VISCOOL® s chladivým efektem. Pořídit lze matraci, přistýlku i anatomický polštář. Laboratorně bylo prokázáno snížení teploty zahřívání o 3-4°C.

Chladivá matrace VISCOOL® je ideální volbou pro ty, jež upřednostní chladnější podmínky.

  1. Potah matrace

U matrací ještě zůstaneme, protože i potah hraje svou roli. Přichází do kontaktu s vaší pokožkou a má vliv na komfort a hygienu. Všímejte si pouze těch modelů, jež disponuji pratelným potahem a pravidelně jej dávejte vyprat do pračky, abyste udrželi hygienické podmínky. Co se materiálů týče, vhodnou volbou jsou potahy s Aloe Vera, Silver Protect, Sanitized Treatment, Tencel či Bamboo,

  1. Větrání

Ložnice větrejte, ideálně dvakrát denně. Vždy když ráno vstanete a před tím, než ulehnete do postele. Bude se vám lépe usínat, protože dostanete do ložnice čerstvý vzduch, ochladíte klima a ve větraných místnostech se rovněž nedaří roztočům vyvolávající astma a alergie.

  1. Nákup ložního prádla

Polštář a přikrývku obměňujte stejně tak jako matraci. Vlastníte-li péřové varianty, dávejte je aspoň jednou za rok do čistírny, kde vám peřinu i polštář pročistí a dají jim nový potah. Totéž platí i pro jiné varianty. Neméně důležité je i povlečení. Nikdy nemůžete udělat chybu bavlněným ložním prádlem, jež nejlépe odvádí pot a je také příjemné na dotek.

  1. Optimální barvy

Na naši psychiku mají vliv i barvy, což souvisí také se spánkem. Působí na naše emoce, a proto na stěny a doplňky volte odstíny, ze kterých vyzařuje klid a příjemná atmosféra. Mezi vhodné tóny do ložnice se řadí bílá. Jedná se o neutrální barvu, s níž pravděpodobně nikdy nic nezkazíme. Vyjadřuje svěžest, jemnost a nevinnost. Zkombinujte ji třeba s teplejším tónem povlečení. Uklidňuje také zelená, která je spjatá s přírodou a modrá, jež evokuje nebe. Moderní volbou je šedá, která se také výborně hodí ke klidnému spánku. Máme na mysli spíše jemný nádech šedé, protože má rovněž uvolňující účinek a dodává pocit klidu a ticha.

  1. Lapač snů a další dekorace

K celkové harmonii přispějí vhodné doplňky, díky kterém se budete v ložnici cítit příjemně. Trendovou záležitostí je lapač snů zahánějící špatnou energii a sny. Útulnou a teplou atmosféru vnesou do místnosti svíčky, svícny a lucerny. Do ložnice můžete dát klidně květiny, neboť dodávají kyslík. S nimi však opatrně. Do ložnice se hodí eukalyptus, břečťan, lopatkovec, šplhavice zlatá či zelenec.