Krtek jako nepřítel zahrady

Proto bychom měli uvažovat o jeho vyhnání jinam, a ne o jeho likvidaci. Krtek je malý černý savec s vynikajícím čichem, sluchem a hmatem. Jelikož žije pod zemí, má slabý zrak, ovšem není úplně slepý. Mezi lidmi se traduje spousta metod, jak krtkovi znepříjemnit život a vypudit ho jinam. Většinou se jedná o krátkodobé metody, mezi které patří dávání různých věcí do krtinců, které jsou pro krtka údajně nechutné a nepříjemné.

Vyzkoušena byla již citrónová kůra, tvarůžky, lidské vlasy, psí chlupy, naftalínové tablety a jiné věci, které ale mají většinou pouze krátkodobý účinek. Podobný efekt mají některé rostliny, které krtkovi nevoní, jako je afrikán, řepčík královský a některé jiné. Sice krtkovi nevoní, ale jen v bezprostředním okruhu, takže se přestěhuje a řádí dál.

Osvědčeným nepřítelem krtka je ježek, který při chůzi dost dupe, což krtka s jeho mimořádně vyvinutým sluchem ruší.

K moderním zbraním patří různé zvukové elektronické rušičky. Jejich nevýhodou ale je, že mají většinou stále stejnou frekvenci, takže po nějakém čase si krtek na tento zvuk zvykne a pracuje na ničení zahrady nerušeně dál.

Dalším zaručeným prostředkem je benzín, který krtkovi absolutně nevoní. Tento způsob se aplikuje tak, že se papír nebo hadr namočený v benzínu vsune do krtince, což je třeba několikrát opakovat, dokud se krtek nenaštve a neodstěhuje se dál.

Obecně krtkovi nejvíce vadí hluk. I proto bývá nejvíce krtinců přes zimu, kdy má krtek dostatek klidu. Proto vytvářejte hluk dupáním, sekáním trávy nebo umisťováním třeba trubky s pet lahví, která se otáčí ve větru a zvuk se trubkou přenáší do chodbiček. To krtka může přimět k opuštění vasí zahrady a přesídlení třeba k sousedovi.