Jak pečovat o zahradní nábytek

Zahrada je příjemným místem domova. Staráte se o ni s veškerou láskou a péčí, věnujeme ji svůj volný čas. Pěkná zákoutí, upravené záhonky a pravidelně střižené keře stojí nějakou tu námahu. Po takové náročné práci je nejlepší spočinout na židli a pokusit se nabrat druhý dech.

Pravidelná péče o nábytek se vyplatí

Aby vám však bylo příjemně i na zahradním nábytku, je nutné se starat i o něj. Stejně jako by rostliny chřadly bez řádné péče, tak i posezení by postupně chátralo a ztrácelo svůj půvab. Kvalitní péče navíc výrazně zvýší životnost nábytku, ať už jde o zahradní stůl se židlemi, lavičku, lehátko či houpačku.

Na materiálu záleží

Materiálů, které se používají k jeho výrobě zahradního nábytku, je celá řada. A každý má jiné požadavky a pravidla k zacházení s ním. Ošetřování nábytku se provádí většinou z kraje sezony. Ta začíná na jaře, s prvními teplými paprsky slunce. Nic však nebrání tomu, tuto činnost vykonat kdykoliv během sezony. Už při výběru nábytku na zahradu, je nutné myslet na to, jakou údržbu bude potřebovat. Bude jen na vás, kolik času obětujete k zvelebování místa ke scházení rodiny. V obchodě se setkáte i s nábytkem z tzv. bezúdržbového materiálu. Pozor však, i o ten se budete starat.

Čím vyšší cena zahradního nábytku, tím více starostí

O hliníkové zboží celý rok nezavadíte houbou na mytí a štětcem na natření, avšak např. kolem teakového dřeva se budete často pohybovat s něčím v ruce.

  • Hliník – Stačí omýt vodou a usušit do sucha. Poškodit jej může sníh a mráz, proto se na zimu schovává do bezpečí suchého sklepení nebo zahradního domku. Nesmíte ale zapomenout na doplňky. Hliník je často doplněn textilií nebo syntetikou.
  • Kov – I zde platí, že omytí vodou bohatě postačí. Pokud je kov opatřen ochrannou vrstvou, není nutné jej chránit před mrazem. Pokud je na nábytku doplněk z materiálu dřeva, textilu či výpletu, tak jej udržujte tak, jak to daný materiál vyžaduje.
  • Ratan – Dříve velmi oblíbená surovina k vyplétání zahradních židlí a sedaček. Moderní technologie jej vytlačily do pozadí a nahradily syntetickými látkami. Ty jsou odolnější proti povětrnostním vlivům a mají delší životnost. Pokud jste majitele ať už ratanového nebo syntetického vyplétaného zařízení, tak jej občas omyjte jarovou vodou, abyste zachovali jeho krásu.
  • Dřevěný – Zde se používá v podstatě jakékoli dřevo. Od dubu, buku až po již zmiňovaný teak. Ten působí opravdu luxusně – čemuž odpovídá také pořizovací cena. Tu lze však výrazně snížit nákupem zahradního nábytku v posezónních akcích či výprodejích, kde lze pořídit vybrané kusy nábytku velmi levně. Dřevo čas od času stačí přeleštit olejem. Pokud je třeba, před napuštěním oleje povrch lehce zbruste. Dřevěný zahradní nábytek vždy na zimu ukliďte. Zkroutilo by se a židle už by nebyly tolik pohodlné.
  • Plastový – Jeden z nejlevnějších. Velmi oblíbený pro svou lehkost, snadnou údržbu a variabilitu tvarů a barev. Nevýhodou je, že bílý plast na slunci žloutne.

Ať už si vyberete jakýkoliv z dostupných materiálů, a je jedno zda to bude teak nebo kov, čas od času bude potřebovat trochu vaší péče. Minimálně omýt prach, usazeniny a jiné nečistoty.