Zelená střecha je skvostný doplněk pro moderní bydlení

Nedostatek zeleně ve městě je možné řešit různým způsobem. Jedním z nejefektnějších je zelená střecha, což je vlastně trávník či dokonce střešní zahrada. Představa, že vyjdete ve svém domě, nebo v bytovém domě po schodech nahoru a ocitnete se na čerstvém pažitu či na zahradě, ze které budete mít navíc úchvatný výhled na okolní střechy či panorama města, stojí za trochu námahy a investici.

Vaše představy vám pomůže realizovat společnost Ekrost – Zelené střechy Optigreen, která od r. 2011 působí jako prodejce výrobků německé společnosti Optigreen pro zelené střechy. Vedle poradenství se zabývá i samotnou realizací zelených střech na území České republiky.

Hlavní výhody zelené střechy

Kromě estetického efektu a zvětšení životního prostoru pro člověka a přírodu, má zelená střecha i řadu praktických předností. Jmenovat je třeba ochranu hydroizolace před UV zářením a extrémními klimatickými vlivy, jako je vítr, mráz, kroupy apd. Zelená střecha také zadržuje vodu, čímž přispívá k odlehčení kanalizačního systému. Jedná se také o zvýšení tepelné a protihlukové izolace. Ve větším množství a plochách znamenají zelené střechy zlepšení mikroklimatu ve svém okolí.

10532929_817436414963603_3023667858828272969_n

Z čeho se obvykle skládá

Základem je kvalitní hydroizolace rovné či mírně šikmé střechy. Jednotlivé vrstvy jsou pak následující:

  • extenzivní speciální substrát, který tvoří vegetační vrstvu
  • filtrační textilie zabraňující vyplavování jemných částic ze substrátu do drenážní vrstvy
  • nopová drenážní fólie zadržující potřebnou vodu a přebytečnou odvádí, takže zabraňuje přemokření
  • ochranná textilie chránící kořenovzdornou hydroizolaci nebo kořenovzdornou fólii před poškozením
  • kořenovzdorná fólie zabraňující pronikání kořenů do konstrukce střechy. Nutná je pouze tehdy, když hydroizoace nemá atest na neprorůstavost
  • osivo a řízky rozchodníků. Semena a výhonky rostlin, které jsou schopny samy zakořenit. Vegetace se rozroste během jednoho roku na zhruba 60 – 80 % plochy

Součástí zelené střechy je také kontrolní šachta chránící střešní vpusť před vnikáním nečistot. Pro kontrolní účely má šachta snímatelný kryt.

img1

Cena zelené střechy

Na webových stránkách společnosti Ekrost – Zelené střechy Optigreen jsou uvedeny ceníky jednotlivých vrstev a materiálů včetně nákladů na realizaci a dopravu. Cena zelené střechy není vysoká a umožní vám zvelebit celý váš dům. Ceny dopravy jsou rozděleny do jednotlivých kategorií jednak podle množství materiálu na krychlový metr a jednak podle vzdálenosti od skladů společnosti, které jsou v obci Krátká Ves na Vysočině.