Záclony a závěsy – jak je vybrat

Proč naší domácnosti odepírat záclony a závěsy, když jsou nádherným doplňkem, který náš interiér osvěží? Je to jednoduché, se záclonami a závěsy si vytvoříte vzdušnou a hravou atmosféru! Inspirací máme dost, tak se s námi pojďte podívat do světa volánů jasu, ale i tmavě černé tmy blackout závěsů.

Pouhé žaluzie vám okno nezatraktivní

Někdo si říká, na co záclony a závěsy, když mi žaluzie plní účel. To jistě ano, žaluzie vám zatemní místnost a vám se bude krásně spát, ale po estetické stránce, váš až tak uspokojit nemusí, protože budete mít pocit, že oknu stále něco chybí. Nejsou to právě již zmiňované záclony a závěsy?

Podle čeho je vybrat?

Prvotním kritériem je realita, které se nevyhnete a to je změření okna plus 10 cm navíc na záhyb. Je důležité ujasnit si, kam chcete aby závěsy či záclony zasahovaly, aby nebránily proudění teplého vzduchu z topení, atp. Pokud máte okna menší, lepší volbou pro vás budou záclony jemného řasení „do ztracena“ a také světlejších tónů barev. Okno se opticky zvětší a vy budete mít pocit, že vystupuje a není v zástinu. U francouzských oken a vyšších stropů si můžete dovolit záclonu či závěs až úplně na zem.

Když se praktičnost snoubí s elegancí

Velice praktickou pomůckou jsou dnes nažehlovací lemovací pásky, které vám umožní řasení záclony podle vašich představ. Stačí jen zatáhnout za potřebné šňůrky a záclona se stáhne do menších či větších volánů.

Záclony a závěsy z polyesteru se snadno udržují, dají se prát bez problémů v pračce. Nemusí se žehlit. Náročnější na údržbu je hedvábí, bavlna a len. Vlákna by se neměla srazit, měla by zůstat pružná a jemná, v žádném případě by se neměla polámat. Vybledlé barvy také nejsou nic moc. Hitem je organza, která vám zajistí vzdušnost. Je to materiál velmi lehký a nadčasový. Sehnat se takové záclony se dají hladké, ale i se vzory.

Vytvořte si útulné prostředí přesně na míru

Pokud toužíte podtrhnout styl ložnice, je možno využít i geometrické tvary – jsou absolutní top. Když si tento vzor na zácloně či závěsu vyberete, měli byste tento koncept dodržet i na povlečení či přehozu. Postel vypadá famózně v kombinaci se stejně laděnými závěsy či záclonami.

Nejoblíbenější verzí jsou ovšem záclony bílé, krémové a béžové. Je to klasika, která nikoho neurazí. Kontrastem pro ně jsou závěsy, kde váš experiment bude stát za to. Jeden motiv a podobné odstíny barev jsou základ. Novinkou jsou blackout závěsy. Jejich součástí je více vrstev, které brání propustnosti světla do místnosti a perfektně jí zatemní. Prostřední látka je černá.