Vypěstujte si bylinky, které vám pomohou se zažíváním

Máte na zahradě spoustu druhů zeleniny, z níž pravidelně děláte saláty, protože holdujete zdravé stravě? Pěstujete i ovoce, které do vašeho jídelníčku dodá nezbytně nutné vitamíny? Neměli byste zapomínat ani na bylinky. Řada z nich vám navíc může pomoci se zažíváním.
Právě s ním má v dnešní uspěchané době problém čím dál větší množství lidí. Důvodů je hned několik. Žijeme ve velkém stresu, mnohdy nemáme čas se pořádně najíst, takže to řešíme návštěvami rychlých občerstvení a jídlo sníme ve spěchu. A to našemu tělu opravdu neprospívá. Pomozte mu tedy alespoň tím, že si na své zahradě vypěstujete vhodné bylinky, které pak zařadíte do svého jídelníčku.

Které bylinky podporují zažívání?

  • máta peprná,
  • měsíček lékařský,
  • bazalka pravá,
  • anýz vonný,
  • smetanka lékařská.

Máta peprná

Jistě si pamatujete na doby, kdy vás jako malé bolelo břicho a maminka nebo babička do vás lila mátový čaj. Aby ne, máta peprná totiž patří mezi nejznámější bylinky na zažívání. Pomůže vám s nadýmáním, podporuje vylučování žaludečních šťáv a sáhnout po ní můžete i v případě, že vás trápí křeče. Z bylinky se využívá list i nať.

Měsíček lékařský

Tento všelék má protizánětlivé účinky. Je jako dělaný pro lidi, kteří čelí onemocnění jater nebo žlučníku. Dále podporuje trávení a navíc slouží jako účinná prevence proti rakovině. Z měsíčku se připravují především odvary a mastičky.

Bazalka pravá

Znáte bazalku jen jako výborné koření na pizzu nebo těstoviny? Tato bylinka má ale kromě své skvělé chuti i mnoho dalších předností. Pomůže vám při onemocněních žaludku a ústní dutiny, kromě toho také tlumí nadýmání.

Anýz vonný

Máte problémy se žlučníkovými kameny? Nebo vás trápí žaludeční a střevní koliky? Pak je jasnou volbou anýz vonný. Ten má i příznivé účinky na žaludeční a žlučníkové vylučování. A když si jeho semena obalíte v cukru a budete je žvýkat, zbavíte se zápachu z úst. Jeho přednosti jsou známé už od dob starých Egypťanů, takže si můžete být jistí, že se jedná o léty prověřené vědomosti.

Smetanka lékařská

Možná vám pampeliška na zahradě roste jako plevel a vy ji musíte neustále vykopávat. Jenže svůj pravý název smetanka lékařská nemá jen tak náhodou. Pomáhá především lidem s onemocněním jater, ale také střev a slinivky břišní. Navíc salátům dodá výraznou chuť.

Dopřejte si zdravé jídlo

Pokud nemáte možnost si bylinky vypěstovat nebo chcete jejich příznivé účinky využít hned, můžete si zakoupit bylinné čaje. Ty jsou k dostání v lékárnách či některých supermarketech, raději však volte první variantu. Počítejte s tím, že čaje z lékárny budou kvalitnější, ale také o to dražší. Pokud se vám v současné době nedostávají peníze, nemusí to být problém, pomůže vám rychlá půjčka do výplaty. Díky ní můžete získat až 10 tisíc korun, což znamená, že kromě čajů si budete moci pořídit i vitamíny, potravinové doplňky a podobně a ještě vám spousta peněz zbude – třeba právě na to, abyste si zařídili vlastní bylinkovou zahrádku. Je to krátkodobá půjčka, kdy si dobu splatnosti nastavíte podle svých potřeb. Co nevidět budete mít vše vyřešené. Zároveň patří mezi půjčky bez registru, což znamená, že na ni mohou dosáhnout i lidé, kteří mají záznam v registru dlužníků.