Vybíráme pojištění pro dům, byt i chatu

Pojištění nemovitosti je nutný základ

Prvním typem pojištění, které můžete mít, je pojištění nemovitosti. Vztahuje se na budovy jako takové. Do pojistky jsou zahrnuty i menší stavby jako je garáž, septik apod. a také zahradní kultury. Toto pojištění je možné sjednat pro všechny nemovitosti, které máte v osobním vlastnictví. Může to tedy být i chata, firemní budova, sklad atd.

dnesnibydleni.cz_online_ergo_cz_01

 

Neplatí pro chaty!

Druhým typem je pojištění domácnosti, které pokrývá škody na movitém majetku. Zde pozor – movité věci je možné pojistit jen v případě, když domácnost užíváte minimálně 270 dní v roce. Nelze tedy pojistit chaty a jiné objekty. Více se o pojištění domácnosti dozvíte v tomto článku.

Jako kompromis?

Třetí variantou je majetkové pojištění, které se vztahuje na škody na věcech movitých i nemovitých. Proto je považováno za jakousi zlatou střední cestu. Ale pozor – pojištění majetku je možné opět sjednat pouze na trvale (min. 270 dní) obývanou domácnost.

dnesnibydleni.cz_online_ergo_cz_02

 

Optimální nastavení ceny

Pokud si pojištění budete zařizovat, je třeba si dát pozor na způsob určení ceny. Některé pojišťovny oceňují pojištění na základě odhadní ceny – tedy podle aktuální ceny majetku. Jinde se cena odvíjí pouze od obytné plochy. Názornou ukázkou tohoto způsobu určení ceny

je tato kalkulačka pro majetkové pojištění. Cenově mohou být výhodné obě varianty. Pokud se cena odvíjí od aktuální hodnoty, měli byste pojištění čas od času aktualizovat, abyste neplatili zbytečně moc nebo málo. U pojištění sledujte i pojistné limity. Pečlivě si pročtěte také rozsah krytí – tj. na jaké konkrétní situace se pojištění vztahuje.