V Číně vyroste unikátní mrakodrap s hydroponickou farmou

Hydroponické pěstování plodin je stále populárnější. Ukazuje se, že ve velkých městech je to příležitost, jak lidem snadno zajistit čerstvé plodiny. Architekti z Carlo Ratti Associati navrhli unikátní mrakodrap, který bude mít výšku 218 metrů a 51 pater. V mrakodrapu se bude nacházet 90 tisíc metrů čtverečních prostoru, který bude využit pro kancelářské prostory, supermarket a samoobslužnou jídelnu.

Kombinace farmy a mrakodrapu

Tato budova bude unikátní tím, že spojuje běžný mrakodrap a farmu pro pěstování plodin dohromady. 10 tisíc metrů čtverečních bude věnováno pro pěstování plodin. Bude zde obrovská vertikální hydroponická farma. Principem hydroponického zemědělství je pěstovat rostliny za pomoci minerálních živných roztoků, které nahradí půdu. Tento způsob pěstování je prostorově velmi úsporný. Jen těžko si lze představit uprostřed velkoměsta velkého pole pro pěstování zeleniny.

Díky hydroponickým farmám to lze ovšem snadno snadno. Navržený mrakodrap by měl být postaven v obchodní čtvrti čínského města Shenzhen. Produkce potravin nebude malá, během jediného roku se na mrakodrapu vypěstuje přes 270 tun plodin, které uživí kolem 40 tisíc lidí. Vznikne tak soběstačný řetězec, který bude řídit vše potřebné v jedné budově, od pěstování až po sklizeň. Vertikální farma se hodí pro celou velkou zeleninu, ovoce a bylinek.

Inteligentní projekt pro moderní města

„Vertikální hydroponická farma zahrnuje pojem nula potravinových mil v nejkomplexnějším smyslu,“ řekl Carlo Ratti pro Dezeen. „Plodiny pěstované ve věži se prodávají a dokonce jedí na stejném místě, což nám pomáhá ušetřit velké množství energie při distribuci potravin.“

Pěstování plodin bude řízeno virtuálním agronomem, který používá umělou inteligenci. Každý den bude podrobně dohlížet na všechny potřebné procesy, aby byly plodiny nezávadné a zdravé.

Pracovali jsme po boku společnosti s názvem ZERO, která se specializuje na inovativní zemědělská řešení,“ řekl Ratti. „Konečné řešení, které jsme vyvinuli, je efektivní z pohledu managementu a přizpůsobuje tradiční robotické hydroponické farmy vertikální fasádě.“

Jak se bude mrakodrap jmenovat? Jeho název pochází z mýtického stromu Jian Mu, o kterém se ve starověkém čínském folklóru říká, že spojuje nebe a zemi.

Celý objekt bude tvořen ocelovou konstrukcí s příhradovými nosníky spojujícími betonové podlahové desky s jádrem. Zelená plocha bude sloužit i k ochlazování budovy, takže se musely stavět na klimatizaci v budově.

Inspirace pro další města

„Vidím velký potenciál v integraci zemědělství do našich měst,“ řekl Ratti. „Nicméně většiny příkladů ve městech po celém světě – od Paříže přes New York až po Singapur – byla v malém měřítku.“

„Velké vertikální fasády umožňují zvětšit se způsobem, který může skutečně pomoci městům – největším spotřebitelům potravinové produkce – stát se více soběstačnými,“ dodal.

Je možné, že se v budoucnu bude stavět stále více projektů, které budou kombinovat výškové budovy a ekologické hydroponické zemědělství. Tento projekt může být skvělou inspirací pro další města, kde by mohly být „farmscrapers“ zdrojem čerstvých plodin pro jejich obyvatele.