Tipy na údržbu geotermálního čerpadla

Blížící se konec topné sezóny (ten v ČR připadá až na druhou polovinu června) je čas začít se zabývat posezónní péčí o tepelné čerpadlo. Dnes Vám přinášíme tipy, jak se během letních měsíců postarat o to, aby Vám následující zimu spolehlivě sloužilo geotermální tepelné čerpadlo.

Vyčistěte filtry

Geotermální teplená čerpadla disponují filtrem nečistot, který je žádoucí průběžně čistit z toho důvodu, abyste si zajistili bezproblémový chod čerpadla i jeho vysokou účinnost. Filtr čistěte důkladně, nebojte se sáhnout po drobném nářadí (šroubováky, kartáče apod.), oddálíte tím dobu, kdy si čerpadlo bude žádat další údržbu.

U některých tepelných čerpadel se k filtrům nečistot dostanete jen za použití nářadí dodávaného spolu s čerpadlem, pokud jste toto nářadí při instalaci čerpadla nedostali, nebo jste jej již stihli ztratit, nezbývá Vám nic jiného, než povolat na pomoc technika společnosti, která Vám tepelné čerpadlo instalovala.

Zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny

Geotermální tepelná čerpadla zpravidla disponují nádobkou, která slouží distribuci a cirkulaci chladicí kapaliny. Pokud se hladina chladicí kapaliny blíží minimálním hodnotám (tj. rysce minimální hodnoty), je nanejvýš žádoucí kapalinu doplnit. Tento krok je vhodné přenechat servisnímu technikovi společnosti, která Vám tepelné čerpadlo instalovala.

Odvzdušnění topné soustavy

Před zahájením nové topné sezóny (ta v ČR začíná již v září) je vhodné odvzdušnit topnou soustavu a zároveň zkontrolovat tlak v této soustavě. Obojí zvládnete přímo u radiátoru.

Alespoň jedenkrát za dva roky si pozvěte domů odborníka

Průběžná údržba bývá často podmínkou pro uplatnění záruky u výrobce. O tepelné čerpadlo je vhodné se starat nejen výše uvedenými způsoby, ale zároveň přeměřením výkonu čerpadla ze strany technika společnosti, u které jste si tepelné čerpadlo koupili. Technik Vám zkontroluje, jestli Vám z oběhové soustavy neuniká chladicí kapalina, správnou funkčnost spínačů a jednotlivých ovládacích prvků. Technika si domů pozvěte alespoň jedenkrát za dva roky.

Připraveno ve spolupráci s http://www.cerpadla-ivt.cz