Jak skladovat víno – vinný sklep či vinotéka

Víno je lahodný mok, který vzniká kvašením moštu z vinné révy. Jeho chuť si užívali již obyvatelé starověkého Egypta.

Než se však tento lahodný mok dostane na náš stůl, musí urazit dlouhou a strastiplnou cestu. Mezi velmi důležité procesy, které ovlivňují kvalitu vína, patří zrání.

Vinné sklepy

Kvalitní víno zraje v dubových sudech, které by měli být uskladněny v prostorách s konstantní teplotou. Každé vinařství si, k tomuto účelu pořizuje vinný sklep. Mezi požadavky, které je potřeba splnit, aby byl sklep kvalitní, patří stabilní teplota, potřebná vlhkost a decentní osvětlení. Takovýto prostor ochrání víno proti škodlivým vnějším vlivům a zabrání jeho kazivosti.

Vinný sklep si můžete vybudovat i doma, pokud k tomu máte patřičný prostor. Může to být samostatný objekt (v otevřené jámě) či rozšiřuje objekt stávající (sklep domu). Využít však můžete i starou a nepoužívanou garáž, kterou si vhodně upravíte.

Domácí vinotéky

Pokud nemáte vhodné prostory a přesto byste rádi víno uchovávali ve vhodných podmínkách, nabízí se možnost domácí vinotéky.

V nabídce naleznete dva základní druhy – volně stojící a vestavěné. Při výběru je potřeba brát především v úvahu to, jaké máte obvykle zásoby vína.

Také druh vína je důležitý. Pokud skladujete pouze bílé nebo pouze červené víno, ideální je pro vás vinotéka s jednou zónou. Pokud jste však milovníci různých druhů vína, dejte raději přednost vinotéce vícezónové, která má oddělené ovládání teploty v jednotlivých zónách.

V nabídce je celá řada různých druhů designů i barevných variant. Vinotéku tak můžete zvolit dle vašeho interiéru. Co se týče vzhledu polic, tak do chromovaných zvlněných lahve lépe zapadnou, dřevěné police zase podporují udržení optimální vlhkosti a vinotéka tak dostává přírodní design, který k vínu lépe ladí.