Rozměry povlečení – jak vybrat správnou velikost?

Při nákupu povlečení je důležité dávat si pozor na správný výběr velikosti. Přehnaně velké nebo extrémně malé povlečení mohou znepříjemnit odpočinek. Rozdíl mezi pokrývkou a povlečením by měl být asi 5 cm. Podívejte se na rozměry, v jakých se běžně povlečení prodává.

Dětská postýlka

Dětské postele mívají rozměry 100 × 135 cm a 40 × 60 cm, případně 90 × 130 cm a 40 × 60 cm. Rozměry dětských postýlek, a tedy i lůžkovin, mohou být někdy trochu atypické, protože rozsah dětské výšky (a tedy i postele) je poměrně velký.

Dětské povlečené tedy seženete v délkách od 120 do 140 cm. Dospívající chlapci ocení postele dvoumetrové nebo nad dva metry, zvláště existuje-li možnost, že její uživatel najednou hodně vyroste. Přikrývky mívají šíři od 90 cm a u delších přikrývek mají až 140 cm šířky.

Povlečení pro dětské postýlky může také často vyhovovat i dospělým, pokud vlastní nějakou menší deku, již je nutné povléct.

Jednolůžko

Standardně jsou dostání úzká jednolůžka od šíře cca 90 cm a délce 200 cm. Povlečení na přikrývku takové postele mívá 140 x 200 cm. Rozměry polštáře bývají 70 cm na 90 cm (polštář tedy opisuje šířku postele). Pozor si dávejte zejména u délek přikrývek. Prodloužená jednolůžka dosahují délky až 220 cm. Povlečení pro prodloužené jednolůžko se proto vyrábí v rozměrech 140 x 220 cm. Pozor také na přikrývky rozšířených jednolůžek. Rozšířené jednolůžko mívá šíři až 160 cm.

Dávejte si pozor při pořizování peřin a polštářů ze zahraničních řetězců bytových doplňků tohoto typu. Mívají totiž někdy atypické rozměry lůžkovin.

Povlečení pro jednolůžko může také vyhovovat dětem, které spí v jednolůžku pro dospělého. Pro některé děti jsou lůžkoviny pro dospělé děsivé, zvláště na kratších postelích, protože se děti často bojí, když konec přikrývky trčí z postele a vytváří vstupní tunel pro případná strašidla.

Dvojlůžko

Klasické dvoulůžko (nebo-li “francouzské”, “King Size bed”) mívá rozměry 200 x 200 cm. K sehnání je na něj tedy povlečení 200 x 220 cm. Z každé strany postele visí převis si 10 cm. K povlečení na dvojlůžko dostanete také dva povlaky na polštář o rozměrech 90 x 70 cm, které se od povlaku na jednolůžko neliší.

Francouzská přikrývka a tedy i francouzské povlečení je vhodné pro partnery, kteří se rádi tulí, ale vystačí si s ní i jedinec na rozšířeném jednolůžku. Vyhovuje také někdy větším rodinám, které spí v jedné posteli.