Lávová drť na zahradě

Nejmodernějším a zároveň originálním dekoračním materiálem je lávová drť. Je vhodná pro pokrytí ploch v okrasné zahradě, v předzahrádce, ale i pro různé účely v interiéru. Lávová drť má mnoho pozitivních vlastností, které se na zahradě uplatňují. Především je stabilní, skvěle odolává nepřízni počasí, chrání půdu před vysycháním a je atraktivním dekoračním materiálem. Stálost a kvalitu lávové drtě ocení zejména zahrádkáři, kteří mají zkušenosti například s drcenou kůrou, která po čase vysychá, rozpadá se a je potřeba ji neustále doplňovat či nahrazovat novou vrstvou. Ani bílé oblázky nejsou ideální, neboť jejich čistá bílá barva může hlavně v průmyslových oblastech zešednout vinou ovzduší.

Lávová drť má několik předností, pro které se hodí k použití v okrasné zahradě. Jednak je to praktická věc, neboť omezuje růst plevelů a usnadňuje jejich odstranění, a jednak je díky jejím vlastnostem možné vytvářet atraktivní plochy, cestičky či zkrášlovat předzahrádku. Než nasypeme na dané místo vrstvu lávové drtě, je potřeba odstranit trávu a plevele. K zabránění jejich prorůstání je dobré položit na vyčištěnou plochu černou fólii. Lávová drť se nasype ve vrstvě minimálně 5 cm.

Prodává se v odděleních se zahradními potřeby supermarketů nebo v zahradnictvích většinou v igelitových sáčcích o váze 25 kg, v hnědé barvě a velikosti od 8 do 25 mm. K jejím přednostem patří pórovitost, která umožňuje po dlouhou dobu udržovat vodu, která postupně prolíná. Chrání půdu před přímým sluncem a udržuje ji v optimální svěžesti a vlhkosti. Zvyšuje i kyselost půdy, která prospívá většině okrasných rostlin.