Podle čeho vybírat sedací soupravu?

Sedací souprava neodmyslitelně patří do každého obývacího pokoje. Plní zde roli nejen estetickou, ale i praktickou. Sedačka se vždy ujme role dominantního prvku interiéru a strhne na sebe veškerou pozornost. Je důležité, aby vám sedací souprava vyhovovala nejen po estetické stránce, ale aby ladila s interiérem a společně s jeho ostatním vybavením tvořila jeden příjemný celek. Chcete poradit, jak si vybrat správně?

Vyberte správný tvar sedací soupravy

Na samotném začátku je určitě potřeba mít jasno v tom, jaký tvar sedací soupravy hledáte. Na trhu jsou k dostání klasické podélné sedačky, ale i sedačky ve tvaru písmene L nebo U. Při výběru se ohlížejte na místnost, do které soupravu pořizujete – dispozice daného interiéru vám totiž hodně napoví, co všechno si můžete dovolit. Máte-li malý obýváček, nezahlcujte jej zbytečně prostorově náročnou sedací soupravou ve tvaru U. Rovněž berte v potaz skutečnost, zda k sedačce budete pořizovat ještě doplňková křesla.

Zvolte vhodnou velikost

Dalším důležitým krokem je velikost sedací soupravy – laicky řečeno, kolik míst k sezení nabízí. Tady hraje roli počet členů v domácnosti, kteří budou sedačku pravidelně využívat. Myslete i na situace, kdy k vám domů přijde návštěva, kterou je rovněž potřeba někam pohodlně usadit.

Rozhodněte o typu potahu sedačky

Třetím krokem je rozhodnutí, jaký typ sedačky chcete. Možností potahového materiálu je hned několik, zmíníme si ty nejčastější:

  • kůže
  • eko kůže
  • koženka
  • bavlna
  • mikrovlákno
  • mikroplyš

Synonymem luxusu jsou kožené sedačky, které jsou ale poměrně drahé a navíc velmi náchylné na mechanické poškození. Levnější alternativou je eko kůže, kterou od pravé kůže na pohled prakticky nerozeznáte. Koženka byla hitem před několika lety, v současné době se dostává do pozadí, protože není příliš kvalitní, byť je cenově velice přitažlivá. Nejčastějším typem potahu je mikrovlákno, což je textilie vyráběná z velmi jemných vláken. Pokud hledáte praktické řešení, vyberte si sedačku, která bude mít snímatelný potah – ten pak stačí pouze vyprat a sedačka je jako nová.