Objevte krásu mozaikových dlaždic

Mozaikové vzory jsou velmi lákavé a tak po nich touží stále více lidí. Výroba mozaikových dlaždic zaujme jistě každého chataře, zahrádkáře nebo majitele rodinného domku. Hotové dlaždice budou vkusným materiálem pro zahradní cestičky nebo dvorek. Jejich půvab vynikne zejména při vhodné kombinaci s hladkými dlaždicemi stejných rozměrů z kameniny nebo cementu.

Podle potřeby si z dřevěných hranolů 4 X 6 cm vyrobíme jeden nebo i více rozebíracích rámů. Hotovou formu položíme na rovnou plochu a podložíme fólií z plastické hmoty. Zatížíme ji a prostor uvnitř rámu vyplníme do výšky 5 cm směsí 1 dílu cementu a 3 dílů jemného písku, kterou jsme dobře promísili a zvlhčili vodou.

Potom vtlačíme do vlhkého podkladu drobné oblázky, které jsme si předtím roztřídili podle barevného odstínu. Jako zdroj barevných kamenů je výhodné použít říční písek, aby oblázky neměly ostřejší hrany. Navržený motiv může být i vícebarevný. Není potřeba používat jen kamínky, jako ideální se nabízí i kousky nalámané nebo nařezané dlažby různých barev, kterou poskládáme do různých vzorů.

Ozdobné kaménky vtlačíme do hmoty přibližně dvěma třetinami svého povrchu a na závěr zarovnáme dřevěnou deskou do stejné výšky, aby dlaždice prudkým schnutím nepopraskaly, přikryjeme je na několik dnů pytlovinou, kterou kropíme vodou.

Hotové dlaždice ukládáme na pískový podklad a vzniklé mezery zalijeme směsí 2 dílů cementu, 8 dílů jemného písku a 1 dílu hašeného vápna. Promícháme a přidáme tolik vody, aby směs měla konzistenci hustého sirupu.