NLP jako nástroj leadershipu

V posledních letech se čím dál více českých firem rozhodlo investovat do svého managementu a pomoci jim ovládnout pokročilé dovednosti pro úspěšný a pozitivní leadership. A tak se čím dál častěji začíná ve vedení nejenom nadnárodních firem skloňovat výraz „nlp“.

V tomto článku si uvedeme, o co jde, a jak vy a vaše firma můžete díky NLP vyrůst.

Kvalitních leaderů je nedostatek…

Výzev v leadershipu rok od roku přibývá a doba covidu to krásně znázornila. Přibývá tak otázek, jak si udržet zaměstnance a zabránit jejich přetažení nebo odchodu jinam. Stejně jako jak pracovníky vést skrze pozitivní a přátelský leadership a nikoliv represe a nátlak. A samozřejmě se celé týmy zabývají otázkou jak dlouhodobě zvyšovat efektivitu a kvalitu práce, spokojenost a angažovanosti lidí.

Něco nového přichází – je záchrana na dohled?

Od 70. let minulého století začala v USA v Santa Cruz na univerzitě vnikat vysoce efektivní metoda práce s lidmi, která se souhrnně označuje jako NLP.

Tato metodika je rozvíjena k dnešku už téměř 50 let. Z jejich benefitů těží lidé jako např. známý filantrop a majitel technologického giganta Bill Gates, nebo ho využil bývalý americký prezident Bill Clinton pro vybudování si svého charisma.

Celá koncepce neurolingvistického programování je o 3 prvcích:

  1. NEURO – popisuje fungování vašeho mozku a zpracovávání vstupních informací skrze smysly do jednotlivých mozkových center.
  2. LINGVISTIKA – vypovídá o jazykovém pojmenovávání toho, co máme uloženo za obrazy a představy věcí, lidí a skutečností, se kterými jsme se setkali.

My sami dáváme věcem určitý význam – a podle toho se k tomu i chováme. Proto změníme-li význam k něčemu, změní se pro nás (subjektivně) i dané věci ve své podstatě.

  1. PROGRAMOVÁNÍ – určuje způsob, jak vnikají vzorce našeho chovaní.

Proč děláme to, co děláme. Proč se zachováme určitým způsobem. A hlavně – jak změnit limitující nebo destruktivní vzorce našeho vlastního chování (nebo chování jiných). A o tom NLP zejména je.

Ve světě úspěšných tak platí jednoduchá rovnice: ÚSPĚCH = Dlouhodobě soustředěná akce (plus) Vhodná strategie (mínus) Interference.

A právě to třetí (interference) může být o tom, že

  • my sami si dáváme překážky do cesty
  • např. opadne naše motivovanost,
  • ztratíme své soustředění k cíli,
  • nebo se znásobí vnitřní pochybnosti a nejistoty,
  • nebo začneme dělat podvědomě činnosti, které nás od úspěchu zpomalují atd.

Jen si vzpomeňte… Kdy jste o něčem pochyboval? Kdy jste prokrastinovali místo toho, abyste pracovali na tom, na čem jste pracovat měli?

Všechny tyto stavy mají řešení – dají se ovlivnit a změnit díky NLP.

NLP si proto oblíbili kouči, terapeuti, psychologové a celá řada poradců a mentorů a učitelů, aby dokázali lépe a efektivněji pracovat se sebou i se svými klienty a dosahovali lepších výsledků a chtěných změn na všech úrovních osobnosti.

Je to dnes už dostatečně vědecky ověřená a postavená metoda, která se rozvíjela několik desítek let a obsahuje k dnešku desítky precizních technik zmodelovaných z psychoterapie, Gestalt terapie, hypnoterapie a rodinné terapie, tedy z těch nejnáročnějších humanitních disciplín.

Velmi však záleží, od koho se o nlp učit. Proto můžeme doporučit tento výcvik NLP protože za ním stojí NLP trenér Radek Karban, který je certifikován jejím samotným zakladatelem.

Kdo proto stojí o zvýšení osobní výkonnosti a spokojenosti (praktikanti vždy pracují a trénují na sobě a tím tak „odstraňují“ své vnitřní a mentální bloky), tak těm, kdo chtějí těchto pokročilých vědeckých postupů využít pro špičkovou práci a vedení druhých, aby i oni mohli dosáhnout znatelně lepších výsledků.

Otevřete se a vstupte do rozvoje toho nejlepšího, co dřímá uvnitř vás už tak dlouho.