Nejlevnější plyn

Nejvýhodnější cena plynu je pro mnohé z nás aktuálně nejvyhledávanějším tématem. Nejlevnější plyn může být pro mnohé i záležitostí tisíců korun ročně. Pozorný čtenář jistě ví, že nyní se dostáváme do finále výhodných cen na topení a od teď už se bude jen zdražovat. (Zima přichází a ceny rostou – Šmejdi v energetice znovu oživají) Je nejvýhodnější i ten nejlevnější plyn? Jak se ve spoustě nabídek na plyn vyznat? Je pro mě důležitá pouze cena komodity, nebo existují i další kličky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v našem článku.

Hledat vůbec levnější plyn?

Můžete nechat věci tak, jak jsou a pokračovat ve smlouvě formou automatického prodloužení. Pokud jste doposud měli výhodnou cenu plynu, s automatickým prodloužením, myslete na to, že můžete přejít na jiný produkt a i na jiné ceny plynu. Protože se nezřídka jedná o desítky tisíc korun ročně, je dobré si najít čas, a nabídky porovnat.

Nabídky s cenou vyšší než je Indikativní cena plynu

Indikativní ceny plynu, vydává Energetický regulační úřad pro každé čtvrtletí, umožňují orientaci zákazníkům, kteří se na trhu s plynem nepohybují. Funguje to jednoduše. V tabulce podle spotřeby zjistíte, jestli je vaše cena úplný nesmysl nebo jednáte s férovým obchodníkem. V praxi by každá cena plynu, která je vyšší než indikativní cena plynu neměla být dodavatelem ani nabízena. Úřad však obchodníky nezavazuje a najde se tedy i řada obchodníků s cenou vyšší než je úřadem doporučená. Takovou nabídku  vám určitě nedoporučujeme.

Porovnávač ceny plynu

Jediným opravdovým porovnávače cen plynu na českém internetu je kalkulátor TZB. Nepatří k nejpřehlednějším ale jeho srovnání je realistické a neobsahuje balast ostatních porovnávačů.Jako jediný je také schválen Energetickým regulačním úřadem.

Nejlevnější plyn pro zákazníky s velkou spotřebou

Zákazníci s velkou spotřebou, kteří využívají plyn na vytápění nebo i ohřev vody musejí hledat především malou cenu za komoditu plynu jako takovou. Čím větší mají spotřebu, tím méně záleží na ceně stálého měsíčního platu. Naopak zákazníci, kteří plynem pouze vaří musejí hledat především nízkou cenu stálého měsíčního platu. Špatným nastavením této rovnováhy mohou zákazníci přít o tisíce ročně.

Jak celý tento princip funguje můžete vyzkoušet na cvičném kalkulátoru dodavatele ČEBUD. V něm si můžete vybrat nejlevnější plyn podle vás.

Do kalkulátoru nezapomeňte uvést vaši roční spotřebu. Posouváním táhla pak jednoduše zjistíte, která z kombinací (levný plyn – levný stálý měsíční plat) je pro vás nejvhodnější. Pokud nevíte, jak přesně spotřebu najít, poradíme vám jak se vyznat ve faktuře, nebo můžete využít naši přibližnou tabulku spotřeby.

Typické spotřeby
vaření – sporák 600 kWh ~57 m3
ohřev teplé vody 8 000 kWh ~758 m3
vytápění (běžný dům bez zateplení) 25 – 40 000 kWh ~2370 – 3790 m3
vytápění (zateplený úsporný dům) 15 000 kWh ~1422 m3

Na co při výběru nejlevnějšího plynu dodavatele nezapomenout?

Většina zákazníků, si vždy vybírá především kvůli ceně. Myslete však i na jiné parametry vaší nabídky. Pokud je cena podezřele nízká, možná jí dodavatel nemá v plánu dodržet nebo cena není na celé období smlouvy. Pozor si dávejte i na smlouvy bez ceny pouze s produktovou řadou, v takových případech se vždy dá počítat s budoucí změnou ceny. Dodavatelé své nabídky dělají atraktivní i dárky, ne vždy však mají takové bonusy smysl. Výhodnou cenu můžete získat i díky bonusům za věrnost nebo doporučení, máte-li v rodině více elektroměrů, využijte toho!