Nápady na přístřešek na dřevo

Vzpomínáte na časy, kdy měla každá rodina za jejich domem malou kůlnu? Takovému přístřešku na dřevo se běžně říká dřevník a slouží nám ke skladování dřeva. Napříč historií se preference měnily, začalo se topit uhlím, a tak dřevník ztrácel postupem času svůj osobitý význam.

Dnes je to však jiné, vracíme se ke kořenům a se dřevem se musí v novodobém rodinném domě počítat, protože centrálním zdrojem tepla je krb. A do krbu patří dřevo, které se vyplatí správně skladovat a řešením je přístřešek na dřevo neboli dřevník.

Dřevo potřebuje místo na své uložení, a proto je dřevník ideálním řešením, protože poskytuje vše, co dřevo potřebuje. Za speciálních okolností by k tomu mohl sloužit i sklad na dřevo, ale v menších domácnostech přístřešek na dřevo zcela postačí svými rozměry a účelem, zajistí všechny potřeby.

Jak si zřídit kvalitní dřevník?

Přístřešek na dřevo se vyznačuje svými nízkými náklady na výstavbu a údržbu a sahat hlouběji do kapes nás skutečně nenutí. Zvolíme si požadované rozměry, místo a kvalitní odvětrávání – protože dřevo v dřevníku potřebuje dýchat – a je to!

Zde je však nutné, aby dřevo bylo izolováno a chráněné. Shora zakryté a spodek izolovaný.

Proč? Aby dřevo nebylo nasáklé vlhkostí, nesmí být přece položené na zemi, musí být na vyvýšené ploše. Přístřešek na dřevo nám zase chrání dřevo svrchu, aby na něj nepadal déšť či sníh a aby tím pádem nebylo znehodnocené.

Jak na to, aby to i vypadalo?

Dřevník se v dnešní době nestaví jen z nepěkných kusů dřeva či betonu. Stal se terčem designérů, kteří jsou schopni z této funkční věci vydolovat něco skutečně elegantní a designové pro vaši domácnost. Něco, co můžete mít přímo v domě nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Přístřešek na dřevo opřený o zeď domu v kombinaci s krásně natřeným dřevem a přitažlivým tvarem nám bude plnit funkci jak estetickou, tak praktickou, neboť dřevo se bude přirozeně sušit z vašeho zdroje tepla v domě.

Dřevníky jsou v současné době hodně na očích – ve tvaru lichoběžníků a jiných zajímavých geometrických tvarů poutají pozornost a dotvářejí celkovou atmosféru vaší zahrady.

Pokud jste fanoušky estetiky, máme pro vás dobré zprávy. Přístřešek na dřevo si můžete zakomponovat i na verandu, ke garáži, dokonce i do plotu! Kdekoliv si ho dáte, určitě vynikne, a tak nebude dřevník splňovat pouze funkci, ale také bude dýchat estetikou.

Alternativou je i kovová konstrukce, která dá dřevu potřebnou oporu. V tomto případě jsou tam i výhody i nevýhody, ostatně jako všude. Se železem může být problém, co se týče kvality, neodolává nepřízni počasí tak kvalitně, zato je schopné svým flexibilním tvarem nám poskytnout tvarovatelnou estetiku našeho vytouženého dřevníku.

Pokud jste se tedy rozhodli pro přístřešek na dřevo ve vaší zahradě, pamatujte, že alternativní možností, jak si postavit kvalitní dřevník je využití dřevěných palet. Jejich tvar umožňuje dřevu lépe schnout, mezery napomáhají odvětrání.

Pokud palety doma nemáte, můžete použít jakékoliv trámy. Ať jste se rozhodli jakkoli, váš vlastní dřevník je výbornou pomůckou při skladování dřeva na příští zimu.