Konopné bloky mohou být budoucností stavitelského průmyslu

Ceny stavebních materiálů po celém světě prudce stoupají. Rostoucí náklady na základní stavební materiály vedou k tomu, že lidé hledají nové alternativní řešení, které zajišťují snadnou dostupnost stavebního materiálu. Jedním z možných řešení je konopný průmysl. Rozumná cena zejména za stavební materiály vyrábějící ze dřeva a účinné alternativy jsou konopně-vápenné bloky. Tyto bloky vyrobené z vápna a konopí se nazývají „hempcrete“ a již se mnoho let vytváří v celé další konstrukci.

Důležitý materiál pro stavební průmysl

Na trhu je již velké množství firem, které konopné bloky produkují nebo produkují. Jednou z nich je známý výrobce IsoHemp. Vyrábí kolem 1 milionu konopných bloků za rok a výroba by se mohla v nejbližší době zvýšit až pětinásobně, aby se udržel krok s poptávkou. Používání konopných bloků si získává velkou popularitu i proto, že je šetrné k životnímu prostředí a vede k menší produkci uhlíku. Dekarbonizace stavebního sektoru je podle mnoha odborníků požadována.

Konopné bloky mají řadu výhod

Prefabrikované konopné bloky jsou lehčí než betonovými bloky. Vyrábí se s nasekaným konopným hrdlem a vápenným pojivem. Tyto bloky snadno montují a poskytují účinnou izolaci. Mají rovnoměrnou hustotu, snadno se převáží a rychle schnou. Stěny, které jsou postaveny z bloků z konopného betonu, jsou ohnivzdorné, odolné proti škůdcům, odolné proti plísním a mají ještě delší životnost ve srovnání s domácími, které jsou obvykle vyrobeny z méně kvalitních materiálů.

Nejde o nosné systémy

Některé bloky z betonu mohou být nosné, bloky z konopného betonu nejsou. Společnosti jako jsou IsoHemp a Vicat však vyvinuly ocelové podpěrné systémy a nosníkové konstrukce, které umožňují s bloky bloků stavět. Například společnost HempBLOCK používá prefabrikované konopné bloky, se kterými se staví velmi rychle a pravidelně. Je to podobné, jako když skládáte LEGO. Konopné bloky mohou být používány pro stavbu konstrukční části budovy, ale používají se i pro zateplení budov. Vzhledem k mnoha výhodám konopných bloků je pravděpodobné, že je budeme ve stavebnictví používat stále častěji.

Zdroj: Leakshare.org