Kompost na zahradě

Nejlepším časem k jeho založení je podzim. V sezóně vám kompost poslouží k pravidelnému přihnojování, čímž můžete změnit i neúrodnou půdu v dobrou zahradnickou zeminu. Jeho přidáváním do půdy zajistíte zdravý růst rostlin, vysoké výnosy a dobrou kvalitu sklízené zeleniny či ovoce.

Vyrobit kompost není žádná věda. Můžete to udělat přirozeným způsobem, to znamená ukládáním zahradních zbytků na hromadu, ovšem i přitom musíte dodržet určité zásady. Další možností je pořídit si plastový kompostér, ve kterém se kompost vytvoří mnohem dříve.

Pokud si budete chtít založit kompost, je nejprve nutné vybrat vhodné místo. Mělo by být hlavně ve stínu a chráněno před prudkým větrem. Z estetického důvodu je nejlepší místo někde v ústraní, i když dobře upravený kompost nemusí zahradu hyzdit. Kompostovou hromadu je dobré zčásti zapustit do země a od okolí jej něčím ohradit.

Základním materiálem pro kompost je posekaná tráva, odkvetlé květiny i plevel neobsahující semena, všechny organické odpady z kuchyně, dřevěný popel nebo v menší míře i hnůj drobného hospodářského zvířectva.

Velikost kompostu záleží na množství ukládaného materiálu, ovšem ideální míry jsou asi dva metry čtverečné a výška kolem jednoho metru. Vedle kompostu musíte ponechat dostatečnou plochu pro přehazování, které by se mělo provádět alespoň jednou za sezónu, čím vícekrát, tím lépe. Organické zbytky se musí promísit a provzdušnit, což urychlí jejich rozklad. Pokud budete takto postupovat, bude kompost dostatečně zralý a použitelný zhruba po půldruhém roce. Správný kompost musí mít vůni kypré zeminy a nesmí obsahovat žádné zbytky rostlin.