Jaký zvolit koberec do dětského pokoje?

Ačkoliv se zdá, že jsou koberce mírně na ústupu, protože se do popředí derou jiné druhy podlahových krytin, není to tak úplně pravda. Alespoň v případě dětských pokojů, kde jsou koberce vysloveně vhodné. Podle odborníků jde o ideální podlahovou krytinu, a to proto, že povrch změkčí a zateplí. Navíc tlumí hluk a odpuzuje prach, což se v dětském pokojíčku také počítá. Ale jak vybrat ten nejlepší kousek a čím se při výběru řídit?

V prvé řadě byste měli na pořízení koberce přestat pohlížet jako na nutné zlo, a to i v případě, že preferujete jiné podlahové krytiny. Dětské koberce často plní funkci malého hřiště – především menší děti tráví na podlaze několik hodin denně a pohyb na měkkém povrchu je pro ně mnohem příjemnější než na tvrdé plovoučce. Stačí se jen poohlédnout po správném materiálu – ideální jsou koberce s antistatickými vlastnostmi (odpuzují prach) a s antibakteriální úpravou.

Je lepší umělé, nebo přírodní vlákno?

To je otázka na tělo. Přírodní materiály jsou měkké a mají dlouhou životnost. Ale tyto vlastnosti mají svou cenu, která není zrovna nízká. A protože děti rychle rostou a s tím se mění i jejich potřeby, se takto vysoká investice jeví jako poměrně zbytečná.

Bytové koberce z umělých materiálů se navíc lépe udržují a méně se špiní. V případě nylonového vlákna se můžete spolehnout na pevnost a trvanlivost, polyamidové vlákno je lepší z hlediska odolnosti vůči vyššímu zatížení, a navíc má velmi dobré antistatické vlastnosti.

Ať už se nakonec přikloníte k přírodnímu, nebo umělému vláknu, vždy vyberte nízký a hustý vlas – kromě toho, že je příjemnější, ho děti nemohou vytrhnout a sníst. Navíc se snadněji vysává.

Barvy do dětského pokoje patří

Velmi důležitým kritériem je výběr vhodných barev a motivů. Mějte na paměti, že děti mají rády veselé a pestré kombinace. Jednobarevné a tmavé koberce patří do jiných místností. Nejoblíbenější dětské koberce mají motivy měst a pohádkových postaviček. Vybíráte-li koberec pro předškoláka, můžete sáhnout po didaktickém motivu s barvami, tvary a čísly.