Jaké barvy zvolit do interiéru

Volba barev do interiéru je jedním z prvních důležitých kroků, které je třeba vyřešit. Těžké, tmavé barvy opticky zužují prostor, snižují stropy a přibližují stěny. Nejsilnější je tento účinek u tmavomodré a tmavě fialové. Světlé barvy místnosti rozšiřují a zvedají stropy.

barvyNejúčinnější jsou v tomto směru bílá a žlutá ve všech odstínech. Rozdílný účinek světlých a tmavých odstínů je zvláště patrný u modré. Tmavá je těžká, světlá vyvolává pocit lehkosti a dálky. Tmavé čelní stěny zkracují dlouhé místnosti a tmavé stropy jsou zdánlivě nižší. Malé nebo úzké pokoje se dají světlými barvami opticky rozšířit a nízké stropy zvýšit. Žlutá, oranžová a bílá dělají stinné místnosti světlejší a veselejší. Tmavou červeň, která příliš dráždí lidský organismus, lze neutralizovat většími plochami bílé barvy nebo použitím jiných světlých barev. Zeleň s modravými odstíny je příliš stinná, se zvyšujícím se podílem žlutě působí prostor lehčeji a přívětivěji.

Prostorová účinnost barev se nemění jen přibližováním k sousedním barvám spektra, ale také kvalitou povrchu. Textilie působí zrakově vždy měkčeji než dlaždice, mramor nebo umělá kůže. V obytných místnostech působí barvy na drsnějších plochách vždy útulněji.