Jak zafinancovat vlastní bydlení?

Rozhodli jste se pořídit si vlastní bydlení, ale nejste si jistí tím, že vám bude hypotéka schválená? Naštěstí existuje vícero možností, jak financovat vlastní nemovitost nezávisle na tom, jestli se bude jednat o byt v tom nejvyšším patře panelákového domu či o rodinný domek tyčící se na předměstí.

Hypotéka jako první možnost

Je sice pravdou, že nemovitosti ještě nedávna svou cenou dosahovaly do rekordních výšin, platí tak, že v současné době začínají jejich ceny stagnovat, ne-li klesat. Lidé proto cítí příležitost, kterou chtějí chytit za pačesy. Jenže samotným jim nedřímá v kapse několik milionů korun, proto hledají možnosti a způsoby či cesty, jak vlastní bydlení zafinancovat dřív, než ceny objektů začnou růst.

Hypotéka je první možností, jak se stát majitelem nemovitosti. Jedná se o účelovou půjčku výhradně na bydlení, kdy k tomu, abyste mohli čerpat finance musíte zastavit nějakou nemovitost. Nejen tu, kterou kupujete, ale také mnohdy i jinou. Zejména pokud žádáte o maximální možnou částku.

Tento typ úvěru je možné využít na mnoho věcí, a to například i na koupi bytu, rodinného domu nebo třeba na výstavbu nemovitosti. Půjčku můžeme rozdělit na několik alternativ. Dokonce existuje i takzvaná státní hypotéka poskytovaná hlavně lidem do 36 let.

Pomocnou ruku podává stavební spoření

Jiná situace nastává v případě, že máte sjednané stavební spoření. Právě tento způsob investování vám nyní může vytrhnout trn z paty v případě, že vám bude klasická hypotéka zamítnuta (ať už z jakéhokoli důvodu). Stavební spoření samozřejmě musí splnit nějaké podmínky, respektive vy jako žadatelé musíte pár podmínek splnit, nakonec si však ze stavebka na vlastní bydlení můžete vytáhnout i miliony korun.

Klíčové parametry pro získání úvěru ze stavebního spoření je především doba, po kterou stavební spoření využíváte a jak dlouho ho tedy máte sjednané.

Klasický spotřebitelský úvěr, když není jiná možnost

Jednou z možností je však i tradiční spotřebitelský úvěr, který je však až tou úplně poslední možností. Nebývá příliš výhodný (zejména se s ním pojí vysoké splátky a vysoké úroky), ale pokud není zbytí, je to cesta.